Kolumnisti britanik: Katarit duhet t’i kërkojmë këshilla, jo t’i japim leksione

Një kolumnist britanik ka vlerësuar mënyrën se si shteti i Katarit organizoi Kupën e Botës 2022, e cila përfundoi me ndeshjen finale të dielën, më 18 dhjetor 2022, kur kombëtarja e Argjentinës mundi Francën për të fituar titullin e botës. Ai theksoi se ky kampionat ishte i jashtëzakonshëm për të gjitha standardet.

Kolumnisti Charlie Brooks, në një artikull të botuar në gazetën britanike The Telegraph, e përshkroi organizimin e Katarit të Kupës së Botës si “të shkëlqyer dhe të përpiktë”, pavarësisht fushatave të shumta mediatike që i paraprinë dhe pasuan fillimin e turneut. Ai theksoi se në fund të gjithë duhet të mirëpresin përpjekjet e Katarit për organizimin e Botërorit.

Brooks, një sociolog, kolumnist dhe adhurues i sporteve të kuajve në Britani, shtoi se kur krahason atë që Katari bëri në organizimin e Kupës së Botës dhe organizimin britanik të finaleve të Kampionatit Evropian “Euro 2020”, i cili dëshmoi “të nxitur nga droga” trazirat, çdokush mund të pyesë veten: “Ku do ta çonit vajzën tuaj 10-vjeçare?”

Ai tha se kishte pritur me padurim ta çonte vajzën e tij në garat e kuajve Howden, të cilat do të zhvilloheshin gjatë Krishtlindjeve në Ascot Racecourse në Berkshire, Angli, “por ngrica na pengoi dhe ngjarja duhej të shtyhej”.

Kolumnisti  britanik thekson se kjo ishte një ngjarje e shumëpritur për të dhe vajzën e tij. Ata u përgatitën për lyerje me fytyrë, xhiro me pony dhe gara me kuaj, duke thënë se kjo e bëri vajzën e tij të pëlqente të merrte pjesë në garat.

“Atmosferë e sigurt dhe organizim i shkëlqyer”

Ai përmendi se David Howden, kreu i perandorisë së sigurimeve, kishte idenë e mbajtjes së Garës Howden për të argëtuar klientët e tij nga e gjithë bota, 4000 punonjësit e tij dhe familjet e tyre. Entuziazmi i tij për garat dhe çfarë mund të bëjë partneriteti zyrtar i Howden me Ascot Racecourse për të rritur biznesin e tij është konfirmim se garat britanike janë një markë globale për t’u festuar. Është gjithashtu një kujtesë se garat janë vende të sigurta dhe miqësore për të kaluar një ditë familjare jashtë dhe nuk duhet të jenë vetëm vende për baste dhe pije.

Autori theksoi se sportet e tjera, si futbolli, kanë investuar shumë në punën me brezat e ardhshëm për të fituar popullaritet në nivelin më të gjerë të mundshëm. Kampionati i pafund i të rinjve dhe fitoret me goditje të pazakonta me yjet e futbollit krijojnë adhurues të përjetshëm të këtij sporti.

Brooks i kërkoi Ascotit të mësonte nga Kupa e Botës së fundit, e cila u kritikua, dhe vazhdoi: “Pyetja e vërtetë do të jetë se çfarë ka arritur turneu? Vendet që nuk pritej të lulëzuonin lulëzuan dhe të gjithë ata që morën pjesë në Kampionatin e Katarit konfirmuan se atmosfera ishte e sigurt dhe se ishte organizuar shkëlqyeshëm”.

Në fund të tekstit, ai përfundoi: “Ndoshta duhet t’i kërkojmë Katarit këshilla se si të organizojmë ngjarje sportive në vend që t’i japim leksione atij për veshje të pranueshme dhe të papranueshme?”/tesheshi/

Artikulli paraprakRrisni produktivitetin duke lyer zyrën tuaj!
Artikulli tjetërSistemi Ekonomik i Islamit