Kiza koronare, Gjermania dhe Italia: Kështu duhet shpëtuar Europa

Edhe Roma dhe Berlini dëshirojnë një reagim të shpejtë dhe bindës nga Evropa ndaj pasojave ekonomike të krizës, e cila është më e përmbajtur drejt një marrëveshje të shpejtë për një paketë masash, thanë të hënën Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe Kryeministri italian Giuseppe Conte.

“Sfida është e madhe dhe kjo është arsyeja pse përgjigja duhet të jetë e të njëjtës shkallë,” tha Merkel pas takimit me Conten në kështjellën Meseberg afër Berlinit.

Ajo paralajmëroi përpjekjet për të zvogëluar fondin për të luftuar pasojat ekonomike të krizës së koronës.

“Ajo që është e rëndësishme për këtë fond është që i është i madh dhe mbetet i madh,” i tha Merkel për fondin me një total prej 750 miliardë eurosh, dhe përfundoi se detyra e Evropës është që të kapërcejë këtë krizë në solidaritet.

Ajo shprehu optimizëm se do të arrihet një marrëveshje për fondin përkundër rezistencës së të ashtuquajturës kuartet i lulëzuar – Austri, Hollanda, Suedia dhe Danimarka, të cilat kundërshtojnë që shumica e fondit të paguhet në formën e granteve dhe vetëm një më të vogël në formën e kredive.

Ndërtimi i urave

“Përveç Gjermanisë dhe Italisë, ka edhe 25 krerë të tjerë shtetesh dhe qeverish dhe kjo është arsyeja pse ne duhet të ndërtojmë ura në të gjitha drejtimet,” tha Merkel, duke shtuar se “rruga për qëllimin është ende e gjatë”.

“Qëndrimet tani janë larg. Nuk mund të them me siguri nëse do të arrijmë një marrëveshje të premten ose të shtunën,” tha Merkel.

Kryeministri italian insiston në një marrëveshje dhe zbatimin e fondit të ndihmës sa më shpejt të jetë e mundur.

“Ne duhet të veprojmë shpejt, të reagojmë shpejt, sepse historia na mëson se as reagimi më i mirë nuk është i mirë nëse arrin shumë ngadalë,” tha Conte.

Ai është i bindur që tregu i përbashkët i BE-së do të “shkatërrohej shpejt ” pa një reagim vendimtar për pasojat e krizës së koronës mbi ekonominë.

Kjo do të rezultojë, tha ai, në “ndarjen e BE”.

“Përgjigja e koordinuar dhe e fortë e Evropës është shumë e rëndësishme kundër kësaj krize epokale,” tha Conte.

Të dy, Merkel dhe Conte vlerësuan iniciativën e Presidentit të Këshillit të BE Charles Michel, i cili duhet të çojë në një kompromis.

“Gjermania, si Italia, është e interesuar të bëjë punën e tregut të përbashkët,” tha kancelarja gjermane.

Pasojat ekonomike

Me afro 35,000 vdekje të shkaktuara nga virusi koronar, Italia po përballet me pasojat e rënda ekonomike nga pandemia.

Italia mund të marrë 36 miliardë euro kredi të buta për të ndihmuar ekonominë e saj, e cila parashikohet të bjerë 10 përqind këtë vit.

Por oferta gjithashtu ka ngjallur polemika brenda Italisë, për faktin se ESM është bërë famëkeq për ciklet e dhimbshme të shtrëngimit të nevojshme për të marrë kredi gjatë krizës së borxheve në eurozonë.

Udhëheqësit e BE do të takohen në Bruksel të premten dhe të shtunën për të diskutuar planin e Komisionit Evropian për një paketë ndihme prej 750 miliardë eurosh, me 500 miliardë euro që do të shpërndahen tek anëtarët dhe 250 miliardë euro përmes kredive.

Përpara samitit të liderëve evropianë në fund të javës, Merkel do të presë të martën kryeministrin spanjoll Pedro Sanchez në zyrën e saj në Berlin. /tesheshi.com/

Artikulli paraprak83 të pasur çudisin botën: Na taksoni! Njerëzimi, më i rëndësishëm se paratë tona
Artikulli tjetërAs këtë javë punëtorët nuk i marrin 170 eurot