Japonia kërkon të çojë në 40% objektivin e uljes së emetimeve deri në vitin 2030

Japonia po kërkon të rrisë objektivin e saj të uljes së emetimeve të gazeve serë deri në 2030 në të paktën 40% nga 26% që janë aktualisht, raportoi agjencia e lajmeve Kyodo.

Kryeministri Yoshihide Suga ka vendosur objektivin për ta bërë Japoninë karbon-neutrale deri në 2050 dhe qeveria synon të finalizojë objektivin e vitit 2030 nga samiti i G7 në qershor, tha Kyodo, duke shtuar se disa kompromise do të duhet të bëhen pasi ka pikëpamje të ndryshme midis ministrive.

Suga do të takohet me Presidentin e SHBA, Joe Biden në Uashington në 16 Prill, përpara se të marrë pjesë në një samit virtual me 40 udhëheqës mbi ndryshimin e klimës në 22-23 Prill.

Biden ishte ai që e kishte planifikuar këtë takim dhe administrata e tij pritet të shpallë atë që Shtëpia e Bardhë e cilësoi “një objektiv ambicioz i vitit 2030” për uljen e emetimeve të karbonit.

BE ka rritur objektivin e saj të uljes së emetimeve në vitin 2030 në të paktën 55% nga 40% në nivelet e 1990, ndërsa Britania ka thënë se do ta rriste akoma më shumë objektivin e tij në 2030 nga 57 për qind në 68 për qind.

Ndërsa ministria japoneze e mjedisit po propozon një objektiv ambicioz të uljes së emetimeve me 45%, ministria e industrisë po insiston që ky objektiv të disi më i ulët dhe të shkojë në 35 për qind.

Japonia më parë kishte planifikuar të finalizonte në nëntor objektivin e saj të ri të 2030 nga Konferenca e Kombeve të Bashkuara për Ndryshimet Klimatike, e njohur si COP26, por Z. Suga vendosi ta shtyjë për më tej bazuar në zhvillimet në komunitetin ndërkombëtar, citoi Kyodo.

Tetorin e kaluar, Suga deklaroi një synim ambicioz për t’u bërë një shoqëri neutrale ndaj karbonit deri në 2050, pasi Japonia bëri një ndryshim të madh në pozicionin e saj ndaj ndryshimit të klimës.   /Reuters/

Artikulli paraprakYouTube, fituesi i madh i rrjeteve sociale gjatë pandemisë në SHBA
Artikulli tjetërKKR investon te Box një vlerë prej 500 milionë dollarësh