Italia planifikon të paktën 15 miliardë euro paketë për të zbutur kostot e energjisë

Italia planifikon të ndajë të paktën 15 miliardë euro në buxhetin e saj të vitit 2023 për të zbutur ndikimin e kostove të larta të energjisë tek firmat dhe familjet, kanë thënë për Reuters dy burime qeveritare.

Qeveria e djathtë e kryeministres Giorgia Meloni do të rrisë deficitin buxhetor të vitit të ardhshëm në 4.5% të prodhimit të brendshëm bruto (PBB), nga 3.4% e parashikuar në shtator nga administrata e mëparshme e Mario Draghit. Kjo do të lironte hapësirën buxhetore për masat zgjeruese me vlerë rreth 21 miliardë euro.

Burimet në dispozicion për të mbështetur ekonominë do të rriten nëse tendencat aktuale çojnë në një deficit më të ulët vitin e ardhshëm sesa 3.4% e PBB-së e parashikuar dy muaj më parë, thanë burimet.

Roma synon gjithashtu të mbledhë fonde shtesë duke shkurtuar një pjesë prej gati 9 miliardë eurosh të destinuara në vitin 2023 për një skemë të lehtësimit të varfërisë “paga e qytetarëve”.

Masa vjen pasi kryeministrja e re e Italisë, Giorgia Meloni, bëri vizitën e saj të parë në Bruksel ku u takua me presidentët e Komisionit Evropian dhe Këshillit Evropian, Ursula von der Leyen dhe Charles Michel.

Por padyshim takimi më i rëndësishëm ishte dreka që ajo kishte me komisionerin e ekonomisë së BE-së, Paolo Gentiloni.

Gentiloni, vetë një ish-kryeministër italian, është përgjegjës për zbatimin e Paktit të Stabilitetit dhe Rritjes së BE-së, i cili kufizon deficitet qeveritare në vendet e eurozonës në 3% të PBB-së. Pakti u pezullua gjatë pandemisë COVID-19 dhe Komisioni vendosi të shtyjë më tej rivendosjen e disiplinës fiskale deri në vitin 2024 për shkak të luftës në Ukrainë.

“Dua të jap një sinjal për vullnetin tonë për të bashkëpunuar me BE-në dhe për të mbrojtur interesin tonë kombëtar”, u tha Meloni gazetarëve.

Dhoma fiskale

Financat publike të Italisë këtë vit kanë qenë më të forta se sa ishte parashikuar, me të ardhurat nga tatimi mbi vlerën e shtuar dhe akciza të rritura nga inflacioni i lartë dhe rritja e çmimeve të energjisë. Inflacioni ka ndihmuar gjithashtu në uljen e borxhit të madh publik të Italisë.

Norma e inflacionit të harmonizuar me BE-në e Italisë arriti në 12.8% në tetor, leximi më i lartë që nga prezantimi i serisë në 1996.

E gjithë kjo i ka dhënë Melonit, e cila mori detyrën muajin e kaluar, liri të vlefshme fiskale për të zgjeruar ekonominë duke mbajtur ende raportin e deficitit ndaj PBB-së në një trajektore rënëse gjatë viteve të ardhshme.

Në të njëjtën kohë, rregullat fiskale të Bashkimit Evropian janë ende të pezulluara për të ndihmuar ekonomitë e bllokut të rimëkëmben nga pandemia COVID-19.

Megjithatë, Meloni ka thënë tashmë se do të shtynte disa nga premtimet më ambicioze të fushatës së koalicionit për pensione më të larta dhe shkurtime të mëdha taksash, duke i kushtuar shumicën e fondeve në dispozicion për të trajtuar krizën energjetike. /SCAN TV/

Artikulli paraprakRikthimi i Rusisë në marrëveshjen e Stambollit, bie çmimi i grurit
Artikulli tjetër30 shoqëritë më të mëdha të auditimit në Shqipëri

Comments are closed.