Irlanda: Qeveria vendosi të braktisë 12.5% të taksës, raport

Irlanda është parë prej kohësh si një treg i jashtëm për taksën e korporatës, veçanërisht në Bashkimin Evropian. Por sugjerimet që ajo është e gatshme të rrisë normën e saj vijnë ndërsa presioni në Dublin rritet në përputhje me propozimet e G7.

Irlanda është vendosur të heqë nivelin e taksës së korporatës prej 12.5% ​​më vonë këtë vit, njoftoi media irlandeze të mërkurën.

Ndërsa një vendim zyrtar është ende për t’u konfirmuar, presioni po rritet mbi kundërshtimin e Irlandës ndaj propozimeve globale të reformës së taksave të korporatave.

Disa burime qeveritare i kanë thënë Irlandez Examiner se nxitja kryesore e taksave të vendit për firmat e mëdha shumëkombëshe do të braktiset në Tetor.

Më parë këtë muaj, disa nga ekonomitë më të mëdha të globit arritën një marrëveshje të gjerë mbi aspektet kryesore të një tarife në mbarë botën, e cila do të shohë një normë minimale taksimi prej 15%.

Irlanda nuk dëshiron të jetë një paria ndërkombëtare
Ministri Irlandez i Financave Paschal Donohoe deri më tani ka treguar vetëm se është i gatshëm të diskutojë ndikimin e një norme minimale të re globale, por prapa skenave ka një vendosmëri më të madhe për të përmbushur, sipas së përditshmes.

“Irlanda do të vazhdojë të kërkojë çështjen që të drejtat e vendeve të vogla të mbajnë një avantazh konkurrues, por ne nuk duam të jemi një treg i jashtëm për sa i përket një marrëveshjeje globale taksash,” i tha gazetës një figurë e lartë e koalicionit

Irlanda nuk dëshiron të bëhet një paria ndërkombëtare, sipas burimit, dhe për këtë arsye është e përgatitur të lëvizë në përputhje me propozimet e reja.

G7 i etur për 15%
Javën e kaluar, anëtarët e G7 arritën një marrëveshje mbi një marrëveshje që do të vendoste normën minimale të taksës 15% për kompanitë e mëdha.

Bisedimet midis ministrave të financave nga ekonomitë më të mëdha të botës në Venecia, Itali, panë përparim të arritur, megjithëse një marrëveshje përfundimtare mbi normën minimale të taksave nuk pritet deri në samitin e udhëheqësve të G20 në tetor. Kjo është gjithashtu data kur Irlanda ka lapsuar për të ndryshuar normën e saj.

Sekretarja e Thesarit e SH.B.A. Janet Yellen tha se ndërsa Uashingtoni do të kërkojë të adresojë shqetësimet nga disa vende që ngurrojnë, “nuk është thelbësore që çdo vend të jetë në bord”.

“Bota është e gatshme t’i japë fund garës globale në fund të taksimit të korporatave dhe ka një konsensus të gjerë për mënyrën se si ta bëjmë atë – me një taksë minimale globale prej të paktën 15%,” tha ajo.

Taksa “një shans për t’i dhënë fund garës në fund”, thotë ministri gjerman i financave
Cili është plani global i reformës së taksave?
SH.B.A. kishte propozuar normën minimale të korporatës prej 15% për të ndaluar parajsat tatimore nga konkurrimi për të tërhequr kompani të mëdha.

Mbi 130 vende e mbështesin tashmë planin, të ndërmjetësuar nga Organizata për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim (OECD) me bazë në Paris.

Shkalla minimale prej 15% do të prekte më pak se 10,000 firma shumëkombëshe, ato me një xhiro vjetore prej më shumë se 750 milion € (890 milion dollarë).

Komponenti i dytë i reformës do t’u jepte vendeve të drejtën për të taksuar shumëkombëshet për fitimet e fituara në vend. Kjo masë do të ndikonte veçanërisht në gjigandët e teknologjisë si Google, Facebook, Amazon dhe Apple.

Anëtarët e G20 – të përbërë nga ekonomitë më të mëdha në botë – pritet të përfitojnë më shumë nga reforma e planifikuar e taksave.

Do të sillte rreth 150 miliardë dollarë (127 miliardë euro) të ardhura shtesë nga taksat në të gjithë botën.

Artikulli paraprakBilanci i buxhetit të Turqisë paraqet deficit prej $ 4.1B në H1
Artikulli tjetërJustifikimi për shkak të zakoneve