Grushti i Mianmarit kërcënon rimëkëmbjen e brishtë ekonomike

Eksperimenti i shkurtër i Mianmarit me demokracinë ka përfunduar, duke rrezikuar miliarda dollarë në investime të huaja. Një përgjigje e ashpër nga BE dhe SH.B.A. rrezikon ta shtyjë vendin më tej në orbitën ekonomike të Kinës.

Qytetarët e Mianmarit tregojnë përshëndetjen me tre gishta ndërsa protestojnë kundër grushtit të shtetit ushtarak në vendin e tyre, jashtë ambasadës së Myanmarit në Bangkok, Tajlandë.

Grushti ushtarak i Mianmarit ka çuar në protestën më të madhe në vend në më shumë se një dekadë

Ekonomia e Mianmarit, tashmë e mbështetur nga kufizimet e COVID-19, ka më shumë dhimbje pasi një grusht shteti ushtarak lë investitorët e huaj të tronditen, duke rrezikuar miliarda dollarë në investime.

Ushtria e Mianmarit mori kontrollin e vendit në fillim të këtij muaji, duke pretenduar se zgjedhjet e Nëntorit, të cilat i dhanë një fitore të madhe Lidhjes Kombëtare për Demokracinë të Aung San Suu Kyi, ishin manipuluar. Dhjetëra mijëra njerëz kanë dalë në rrugë kundër grushtit të shtetit në protestën më të madhe në vend në më shumë se një dekadë.

Qeveritë perëndimore e kanë dënuar grushtin e shtetit me Uashingtonin duke kërcënuar të godasë sanksione ekonomike nëse pushteti nuk rikthehet në administratën e Suu Kyi.

“Tani me grushtin e shtetit, pikëpamja do të ishte: kasë shporte, republikë banane,” i tha agjensisë së lajmeve AFP analisti me bazë në Yangon, David Mathieson. “Unë mendoj se ajo që ne do të shohim është se shumë vende perëndimore nuk shkojnë” në asnjë mënyrë

A do të hedhin investitorët e huaj Mianmar?

Myanmar, një nga vendet më të varfra në Azinë Juglindore me një popullsi prej 54 milion banorësh, u hap ndaj investimeve të huaja në 2011 kur një qeveri civile e mbështetur nga ushtria u betua nën ish gjeneralin Thein Sein pas një zgjedhje të diskutueshme – e para në 20 vjet.

Liberalizimi ekonomik dhe modernizimi i institucioneve dhe sistemeve ekonomike dhe financiare që pasuan, si dhe zgjedhjet e para demokratike në 2015 çuan në rritje të shpejtë ekonomike – mesatarisht mbi 7% në vit – të mundësuar pjesërisht nga investime të mëdha nga H&M, Adidas dhe Samsonite.

Investitorët e huaj që kërkojnë të eksplorojnë potencialin e pashfrytëzuar të vendit nxorrën miliarda dollarë në sektorët e saj të naftës dhe gazit, energjisë, prodhimit, transportit dhe komunikimit. Por interesi i investitorëve u ftoh disi pas vitit 2016 ndërsa vrulli i reformës u ngadalësua dhe ushtria tërhoqi akuza për gjenocid kundër myslimanëve Rohingya. Pandemia COVID-19 çoi në një rënie të mëtejshme të flukseve hyrëse të IHD-ve (Investime të Huaja Direkte).

“Ne presim që [grushti i shtetit] të dobësojë besimin e konsumatorit dhe biznesit, me pasigurinë e shtuar politike të vendosur gjithashtu për të zbutur rimëkëmbjen tonë të parashikuar në investime dhe rritjen ekonomike këtë vit,” tha në një shënim Sian Fenner, drejtuesi i ekonomisë së Azisë në Oxford Economics për klientët.

Fenner tha se përmbysja politike do të rrezikonte 3.5 miliard dollarë (2.9 miliardë euro) të propozimeve të investimeve të huaja që prisnin të aprovoheshin, me “projektet që mund të vonohen në rastin më të mirë ose të anulohen të mundshëm”.

Rënia e pritshme e hyrjeve të IHD-ve do të dëmtojë prodhimin e Mianmar-it duke pasur parasysh se investimet kanë qenë një motor kryesor i rritjes në vend, duke zënë më shumë se një të tretën e produktit të brendshëm bruto (PBB) në 2019.

Fenner pret që PBB e Mianmar të rritet me rreth 2% në 2021, më pak se parashikimi i tij 4.1% para grushtit të shtetit.

BE, SH.B.A. mbajnë çelësin

Analistët pajtohen se pasojat ekonomike mund të jenë domethënëse nëse BE dhe SH.B.A. forcojnë kufizimet ndaj Mianmar.

Shtetet e Bashkuara mund të vendosin përsëri sanksione ndaj firmave të lidhura me ushtrinë, të cilat u hoqën në 2016, por ndikimi i sanksioneve mund të kufizohej duke pasur parasysh që Uashingtoni nuk është ndër investitorët ose partnerët më të mëdhenj të Mianmarit.

“Nëse SH.B.A. do të përdornin opsionin e saj bërthamor, si të thuash, dhe të prisnin plotësisht Mianmarin nga sektori i saj financiar, atëherë pasojat do të jenë mjaft të rëndësishme. Kjo do të kufizonte shumicën e investimeve të huaja dhe do ta bënte të vështirë tregtinë me partnerë të tjerë përveç Kinës,” Gareth Leather, ekonomist i lartë i Azisë në Capital Economics, tha por shtoi se ai nuk priste që Uashingtoni të shkonte kaq larg.

BE, e cila është partneri i tretë më i madh tregtar i Mianmar, mund të shkaktojë një goditje të madhe për bizneset e Mianmar duke hequr preferencat e veçanta tregtare që ata gëzojnë.

“Nëse BE shkon përpara dhe heq preferencat tregtare që ofron Mianmar, ajo në thelb do të ndërpresë eksportet e saj të tekstileve dhe veshjeve që kanë lulëzuar dhe tani përbëjnë një pjesë të mirë të ekonomisë,” tha Leather për DW.

Eksportet e veshjeve dhe tekstileve në BE janë rritur njëzet herë që kur Myanmarit iu dha aksesi i veçantë në treg nën skemën e BE-së “gjithçka por armë” në 2013 dhe tani vlejnë afër 3% të PBB-së së Mianmarit, tha ai.

“Zhvillimi i një sektori konkurrues të prodhimit të ultë ka qenë tradicionalisht rruga e varfërisë për vendet me të ardhura të ulëta në Azi, kështu që tekstilet mbytëse do të kishin pasoja të qëndrueshme,” tha Leather.

Grushti i Mianmarit ‘frika jonë më e keqe’, thotë HRW

Një mundësi për Chin \DW\

Artikulli paraprakBE po apelon çështjen në Gjykatën Evropiane të Drejtësisë.E thotë në apel se vendimi për taksën e Apple ishte ‘kontradiktor’
Artikulli tjetërFondi shumë-miliardësh i rimëkëmbjes pandemike të BE-së merr vëmendjen nga Parlamenti Evropian