Gates tregon pse dëshiron të japë të gjithë pasurinë e tij

Bashkëthemeluesi i Microsoft, Bill Gates, ka vendosur të dhurojë 20 miliardë dollarë për bamirësinë që ai themeloi me ish-bashkëshorten e tij, Melinda Fretz. Dhurimi do të ndihmojë Fondacionin Gates, një nga më të mëdhenjtë e këtij lloji në botë, të rrisë shumën e pagave që paguan me 50%, duke arritur në 9 miliardë dollarë deri në vitin 2026, siç tha vetë miliarderi.

Vihet re se me 20 miliardë dollarë, totali i donacioneve të marra nga Fondacioni Gates shkon në 70 miliardë dollarë, ku investitori i njohur Warren Buffett ka dhuruar 3.1 miliardë dollarë në qershor.

Gates ka thënë se ka në plan të dhurojë të gjithë pasurinë e tij për bamirësinë e tij dhe të ish-gruas së tij.

“Në afat të gjatë, unë planifikoj të jap pothuajse të gjithë pasurinë time dhe përfundimisht të tërhiqem nga lista e njerëzve më të pasur në botë” pasi “Unë kam një detyrim t’i kthej asetet e mia shoqërisë në mënyra që do të kenë ndikimin më të madh”, ka shkruar Gates.

Gates madje falënderoi investitorin miliarder Warren Buffett për kontributet e tij afatgjata në bamirësi dhe Melinda Gates dhe tha se “bujaria e tij e jashtëzakonshme është një arsye e madhe që frymëzimi ishte në gjendje të ishte kaq i frikshëm”.

Nisma Giving Pledge për miliarderët që vendosin të japin shumicën dërrmuese të pasurisë së tyre për bamirësi ose kauza filantropike, si gjatë jetës së tyre ashtu edhe pas vdekjes, është nënshkruar nga më shumë se 200 miliarderë në mbarë botën.

Pasuria e Gates vlerësohet në 114 miliardë dollarë sipas Indeksit të Bloomberg./tesheshi/

Artikulli paraprakThe Times: Zbulim marramendës në Turqi, mjaftueshëm furnizime për 1000 vitet e ardhshme!
Artikulli tjetërA e pret errësira Evropën?