Funta rritet pas dorëheqjes së kryeministres britanike

Funta u rrit kundrejt dollarit dhe kostot e huamarrjes së qeverisë u ulën ndërsa investitorët reaguan ndaj dorëheqjes së kryeministres Liz Truss.

Monedha britanike u rrit në 1.13 dollarë në një moment përpara se të rrëshqiste, por ishte akoma më e lartë se në fillim të së enjtes.

Një analist tha se reagimi sugjeroi që investitorët ishin “të lehtësuar” nga lajmi, pavarësisht nga shumë pasiguri të mbetura.

Grupet e biznesit thanë se kryeministri i ri do të duhet të veprojë shpejt për të rivendosur besimin, raporton bbc.

Kostot e huamarrjes së qeverisë u rritën ndjeshëm muajin e kaluar pasi qeveria premtoi shkurtime të mëdha taksash në mini-buxhetin e saj pa thënë se si do t’i paguante ato.

Por këto kosto u ulën pasi Banka e Anglisë ndërhyri me një program mbështetës emergjent dhe pasi Jeremy Hunt ndryshoi pothuajse të gjitha masat mini-buxhetore kur u bë kancelar.

Hunt do të shpallë planet për shpenzimet dhe taksat më 31 tetor gjatë prezantimit të planit ekonomik, për të cilin Thesari konfirmoi se do të vazhdonte.

Artikulli paraprakPakoja për Ringjallje Ekonomike, Qeveria ndan 19 milionë euro
Artikulli tjetërQASJA MODERNE E LIDERSHIPIT -Prof. Dr. Hfz. Hajredin HOXHA