Fluturimi nuk është një opsion, 5 shtetet europiane që nuk kanë aeroport

Bota është plot me vende të largëta që nuk mund t’i arrish me ajër. Ju nuk do të dëshironit të kaloni pushime në të gjitha, natyrisht, si ishulli Macquarie në gjysmë të rrugës midis Zelandës së Re dhe Antarktidës, i cili është shtëpia e më shumë pinguinëve sesa njerëzve.

Ajo që mund të mos e dini megjithatë, është se ka pesë vende brenda kontinentit të Evropës që nuk mund t’i arrini me rrugë ajrore.

Pra, nëse vizita e çdo vendi në Evropë është në listën tuaj, mos harroni këto pesë shtete kombe pa opsione fluturimesh.

  1. Qyteti i Vatikanit: Qendra krishtere e Italisë

Pikërisht në zemër të Romës, Vatikani është vendi më i vogël në botë. Me vetëm 44 hektarë, do të ishte e vështirë të kishte një aeroport në këtë vend. Por nga Roma Termini, stacioni më i madh i trenit në Romë, mund të arrini në mikroshtetin në vetëm 35 minuta.

Nëse udhëtoni nga Spanja, mund të arrini në Romë me traget dhe një tren lidhës në vetëm 24 orë ose, nëse jeni duke shkuar me mjete rrugore, mund të kaloni përgjatë rivierës franceze dhe të arrini në qytetin e Vatikanit në vetëm 13 orë.

  1. Monako: Shesh i të pasurve dhe të famshëmve

Vetëm përgjatë bregut të Nicës në jug të Francës, shtrihet Principata e Monakos, një qytet-shtet sovran dhe vendi i dytë më i vogël në botë.

Ndërsa shumë nga banorët e saj duke përfshirë një numër të madh shoferësh të Formula 1 mund të mbërrijnë me avionë privatë, ata duhet të fluturojnë në aeroportin e Nice Côte d’Azur, i cili është vetëm 30 km poshtë bregdetit.

Nëse preferoni të arrini atje në një mënyrë më të gjelbër, atëherë pse të mos hipni në një varkë nga Nice ose Kanë dhe të shijoni bregdetin vezullues përpara se të dilni në breg.

  1. Andorra: Një vend i vogël në zemër të Pirenejve

E vendosur mes Francës dhe Spanjës në malet e Pirenejve, Andorra është një mikroshtet i vogël, pa dalje në det, i famshëm për vendpushimet e saj të skive. Ka shumë për të bërë edhe gjatë verës, në fakt 90 për qind e Andorrës është hapësirë ​​e gjelbër. Nga liqenet malore deri te shtigjet, ai madje krenohet me pistën më të gjatë të rrëshqitjes alpine në botë.

Ndërsa shteti i gjashtë më i vogël në Evropë nuk ka aeroportin e tij, është e lehtë të shkosh nga Franca dhe Spanja. Nga Parisi, mund të arrini në Andorra për pak më shumë se tetë orë me tren, ose me makinë për tetë e gjysmë.

Nga Barcelona, ​​ka një autobus të drejtpërdrejtë që do t’ju çojë atje për pak më shumë se tre orë.

  1. Lihtenshtajni: Një vend i qetë për t’i shpëtuar të gjithave

Vendi i katërt më i vogël i Evropës është Lihtenshtajni gjermanofolës, i cili ndodhet midis Austrisë dhe Zvicrës në Alpe. Shteti i vogël është një nga vendet më pak të vizituara në Evropë, duke e bërë atë vendin e përsosur për një largim paqësor mes maleve.

Pa një aeroport, mënyra juaj më e mirë është të shkoni në vendin pa dalje në det me tren. Nga Berlini mund të arrini atje për pak më shumë se dhjetë orë, ndërsa nga Vjena do t’ju marrë vetëm shtatë dhe nuk do të keni nevojë as të ndërroni tren.

Sigurohuni që të shijoni pak ‘ribel’, pjatën kombëtare të Lihtenshtajnit, e cila është bërë nga miell misri ose bollgur.

  1. San Marino: Mikro-shteti në shpatin e një mali

I vendosur në veri-lindje të Italisë, San Marino është vendi i pestë më i vogël në botë dhe një nga republikat më të vjetra në botë. I ulur në shpatin e malit Titano, mikro-shteti është vetëm 13 km i gjatë në pikën e tij më të gjatë dhe qendra historike është një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s.

Pa aeroport në emër të tij, vizitorët mund të udhëtojnë me tren nga Roma që do të zgjasë pak më shumë se pesë orë, ose të hipin në një varkë nga Pula në Kroaci dhe të udhëtoni me tren/autobus për të arritur në mikro-shtetin për pak më shumë se tetë orë. Sido që të jetë, ju do të shijoni disa peizazhe mahnitëse.

Pasi të jeni atje, sigurohuni që të vizitoni tre kështjellat që ruajnë malin, me më të vjetrën, Rocca Guaita, e ndërtuar në shekullin e 11-të. /Scan TV/

Artikulli paraprakInflacioni në Kosovë: “Nëse keni pagë 500 euro, vlera reale e saj është 422 euro”
Artikulli tjetërLindje-vdekjet në Kosovë në 2021-shin