Fitime rekord të Qatar Airways

Qatar Airways, një nga linjat ajrore më të mëdha në Lindjen e Mesme, njoftoi se fitimi i saj u rrit në 1.5 miliardë dollarë vitin e kaluar fiskal, fitimi më i madh shtetëror i kompanisë ndonjëherë, ndërsa përgatitet për një numër rekord pasagjerësh për shkak të Botërorit në fundvit.

Qatar Airways po përdor aeroportin e ri në Doha, në bregun lindor të vendit, ku në nëntor dhe dhjetor të këtij viti do të luhet për herë të parë Kupa e Botës në tokën e një vendi të Lindjes së Mesme.

Linja ajrore e Katarit pretendon se të ardhurat arritën në 14.4 miliardë dollarë, 78 për qind më shumë se vitin e kaluar.

Kjo linjë transportoi 18.5 milionë pasagjerë gjatë vitit fiskal 2021/22, që është më shumë se 200 për qind më shumë se një vit më parë.

Kjo është një kthesë e mprehtë për Qatar Airways, e cila pësoi një humbje neto prej 4.1 miliardë dollarësh në ciklin e mëparshëm fiskal për shkak të pandemisë.

Qatar Airways, e cila ekziston prej 25 vitesh, fluturon në më shumë se 140 destinacione, duke përfshirë Atlantën, ku po lufton me Delta-n në aeroportin më të ngarkuar në botë për pasagjerët në linjat ndërkombëtare.

Marka e kompanisë është e njohur për tifozët evropianë të futbollit, për shkak të partneritetit me Bayern Munich dhe Paris Saint-Germain, ndërsa në SHBA bashkëpunon me Brooklyn Nets. /tesheshi/

Artikulli paraprakZvicra bën rritjen e parë të normës së interesit në 15 vjet
Artikulli tjetërSa miliarderë ka bota ? – Bie numri i tyre për shkak të disa arsyjeve