“Financial Times”: Europa përgatitet të lehtësojë masat e bllokimit

Qeverita franceze dhe ajo spanjolle do të publikojnë të martën planet e hollësishme për të lehtësuar kufizimet e shteteve të tyre, pasi më shumë vende evropiane kërkojnë të përcaktojnë një rrugëdalje nga masat e tyre që për të përmbajtur virusin kanë dëmtuar ekonominë.

Udhëheqësit në të gjithë rajonin po përpiqen të baraspeshojnë rihapjen e ekonomisë me mbajtjen nën kontroll të epidemisë së koronavirusit. Gjermania, e cila ka pasur më shumë sukses në kontrollin e shpërthimit sesa disa nga fqinjët e saj, filloi rihapjen e dyqaneve javën e kaluar, dhe planifikon të rihapë shkollat ​​në fillim të muajit të ardhshëm.

Të dielën, kryeministri francez Edouard Philippe konfirmoi se ai do të paraqiste të martën “strategjinë kombëtare të dekufizimit”, me një fokus në gjashtë tema: “shëndetësia (përfshirë maskat, testimin dhe izolimin), shkollën, punën, dyqanet, transportin dhe tubimet. “

Franca tani është në javën e saj të gjashtë të izolimit për të parandaluar përhapjen e koronavirusit, i cili deri më tani ka vrarë më shumë se 22.600 njerëz në Francë. Këtë muaj, megjithatë, numri i njerëzve në spital dhe kujdesi intensiv kanë rënë në mënyrë të vazhdueshme. Vendi do të rihapet gradualisht nga 11 maji, pa marrë asnjë vendim për bare dhe restorante deri në fund të këtij muaji.

Plani për vendin, tha z. Philippe në Twitter, do të shkojë në parlament për votim, përpara se të paraqitet para politikanëve vendorë dhe “partnerëve të tjerë shoqërorë”, siç janë sindikatat.

Të shtunën, komiteti i këshilltarëve shkencorë të qeverisë paralajmëroi që të mos qetësohen shpejt masat e bllokimit pasi kjo “mund të rezultojë në një rritje të shpejtë të numrit të rasteve” dhe “raste të rënda në spital dhe kujdes intensiv”.

Komiteti ka këshilluar që njerëzit të vazhdojnë të punojnë nga shtëpia sa më shumë që të jetë e mundur dhe – përkundër qeverisë duke treguar që synon të fillojë rihapjen e shkollave nga 11 maj – tha që është kundër çdo kthimi në shkolla ose hapjeje përpara shtatorit.

Komiteti gjithashtu “dekurajoi” udhëtimet ndërkombëtare në “muajt” pas mbylljes së izolimit, për të shmangur rrezikun e karantinës jashtë vendit ose kur njerëzit kthehen në Francë.

Spanja gjithashtu po planifikon të lehtëspjë izolimin e saj gjashtë-javor – një nga më të vështirat në botë – në ditët në vijim duke lejuar njerëzit të ecin dhe të ushtrojnë jashtë nga fillimi i muajit të ardhshëm.

Në një fjalim televiziv drejtuar kombit të shtunën në mbrëmje, Pedro Sánchez, kryeministër, nxori në pah numrin e zyrtarëve të përditshëm të vdekjeve të vendit – i cili ka qenë nën 400 për secilën nga dy ditët e fundit – dhe uljen e përhapjes së virusit. Ai shtoi se nëse shifrat do të vazhdojnë të përmirësohen qeveria do të lejojë që të rriturit të shkojnë në shëtitje dhe të ushtrohen jashtë shtëpive të tyre nga 2 maj.

Administrata e tij tashmë ka njoftuar se që nga e diela, fëmijët nën moshën 14 vjeç do të kenë mundësi të dalin shëtitje deri në 1 km nga shtëpitë e tyre nëse shoqërohen nga një i rritur.

Z. Sánchez paralajmëroi, megjithatë, se qeveria planifikon ta përfundojë izolimin hap pas hapi gjatë gjithë muajit maj, dhe ndoshta qershor, me ndryshime rajonale dhe sektoriale.

“Ne duhet të jemi shumë të kujdesshëm,” tha ai, duke argumentuar se periudha e ndalimit të izolimit do të ishte po aq e rrezikshme sa periudha fillestare e pandemisë dhe se njerëzit do të duhet të ruajnë distancimin shoqëror. “Ne do ta fitojmë këtë betejë përfundimisht kur të kemi një vaksinë ose një trajtim që mund të shërbejë si kurë,” tha ai.

Z. Sánchez do të përshkruajë planin e plotë të qeverisë për të përfunduar bllokimin e martën. Përpara fjalëve të tij, njerëzit në pjesë të ndryshme të Spanjës protestuan kundër qeverisë duke varur enë dhe tigan në ballkonet e shtëpive të tyre.

Në Mbretërinë e Bashkuar, presioni po rritet mbi kryeministrin Boris Johnson për të paraqitur një strategji daljeje nga izolimi aktual i Britanisë ndërsa ai kthehet në punë dy javë pasi doli nga spitali.
Sidoqoftë, Dominic Raab, sekretar i jashtëm, tha të dielën se do të ishte “e papërgjegjshme” për të diskutuar kaq herët lehtësimet e kufizimeve. /Financial Times ©Lapsi.al 

Artikulli paraprakSADAKAJA KA SHPËRBLIM TË MADH DHE PËRFITIME TË SHUMËFISHUARA
Artikulli tjetërMenaxhimi i kuletës së shtetit në kohë të krizës politike e pandemisë