Fauci ishte punonjësi më i paguar në qeverinë federale amerikane, fitoi edhe më shumë se Trumpi

Anthony Fauci është punonjësi federal më i paguar i vendit që kishte një pagë vjetore prej 417,608 dollarësh në vitin 2019, të dhënat e pagës federale të vitit të fundit janë në dispozicion.

Eksperti më i lartë i sëmundjes infektive të vendit, 80, nuk është vetëm mjeku më i paguar në qeverinë federale, por punonjësi më i paguar nga katër milionë staf federal.

Në pandemi, ai u bë fytyra e Task Forcës së Shtëpisë së Bardhë për coronavirus dhe sipas të dhënave të pagave, bëri më shumë se kolegët e tij në vitin 2019, raporton dailymail.

Nënpresidenti Mike Pence, i cili e tejkalon Faucin në autoritet, ka fituar 235,100 dollarë në vitin 2019, ndërkohë Dr. Deborah Birx fitoi 305,972 dollarë në vitin 2019.

Paga e Faucit madje tejkaloi pagën e 400 mijë dollarëve të presidentit. Donald Trump nuk e pranoi pagën e presidentit dhe në vend të kësaj shkroi çeqe të barabarta me një të katërtën e pagës së tij çdo tremujor në agjenci të ndryshme qeveritare.

Të dhënat e pagave u mblodhën nga OpenTheBooks.com përmes kërkesave të Aktit të Lirisë së Informacionit, të cilat përfshinin punonjës federalë pagat e të cilëve financohen nga taksapaguesit. /Telegrafi/

Artikulli paraprakTurqia eksporton autobusë, minibusë dhe midibusë në 99 vende
Artikulli tjetërItalia kërkon që TikTok-u t’i bllokojë përdoruesit pas vdekjes së vajzës 10-vjeçe