Erdogan takon presidentin e ri të Emirateve të Bashkuara Arabe Sheikh Mohamed

Erdogan i Turqisë takon presidentin e Emirateve të Bashkuara Arabe Sheikh Mohamed në Abu Dhabi

Presidenti turk shpreh ngushëllime pas vdekjes së Sheik Khalifa.

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, mbërriti në Abu Dhabi të martën për të përcjellë ngushëllimet e tij për vdekjen e Sheik Khalifa.

Udhëheqësi u prit nga presidenti, Sheikh Mohamed, në aeroportin presidencial.

Dhjetra liderë ndërkombëtarë, personalitete dhe zyrtarë kanë udhëtuar në kryeqytet ditët e fundit për të nderuar Sheikh Khalifa dhe për të uruar Sheikh Mohamed për zgjedhjen e tij.

Sheikh Mohamed gjithashtu bëri homazhe për Sheikh Khalifa në një postim në rrjetet sociale të martën.

“Me mençurinë dhe bujarinë e tij të qëndrueshme, vëllai im Khalifa bin Zayed ishte zemra e familjes sonë dhe kujdestari i kombit tonë”, tha Sheikh Mohamed.

“Ai u dashurua shumë dhe do të mungojë shumë, por trashëgimia e tij e jashtëzakonshme do të jetojë përgjithmonë. Zoti i dhëntë paqe të përjetshme.”

Homazhe u erdhën gjithashtu nga e gjithë bota pasi vdekja e Sheikh Khalifa në moshën 73-vjeçare u njoftua të premten.

Ai kishte shërbyer si president që nga viti 2004, kohë gjatë së cilës ai udhëhoqi me aftësi zhvillimin e vazhdueshëm të vendit si në skenën rajonale ashtu edhe në atë ndërkombëtare.

Erdogan bëri vizitën e tij të parë zyrtare në Emiratet në pothuajse një dekadë në shkurt.

Ai u takua me Sheik Mohamedin gjatë atij qëndrimi dy-ditor, i cili kishte për qëllim forcimin e lidhjeve midis kombeve.

Të dy udhëheqësit mbikëqyrën nënshkrimin e një numri marrëveshjesh për të krijuar lidhje më të ngushta në fusha kyçe si ekonomia, shëndetësia dhe shkencat, industritë dhe teknologjia e përparuar dhe ndryshimet klimatike.

Sheikh Mohamed kishte zbuluar planet për të dyfishuar tregtinë midis vendeve gjatë atyre bisedimeve në Qasr Al Watan, Pallatin Presidencial.

 

Artikulli paraprakShtatë mënyra si ta rritësh pasurinë
Artikulli tjetërKur Papa llogariste në arabisht – Pjesa II