Erdoan: Rezerva valutore e Bankës Qendrore ka arritur në 119 miliardë dollarë

Kryeministri turk, Rexhep Tajip Erdoan, deklaroi se rezervat e Bankës Qendrore të Turqisë në valutë kanë arritur në 119 miliardë dollarë. Numri 1 i Ankarasë zyrtare nënvizoi se ky sukses është shënuar duke e shpëtuar shtetin nga korrupsioni.

Erdoan mbajti një fjalim drejtuar qytetarëve të Konjës, ku shkoi për të marrë pjesë në ceremonitë e Sheb-i Arusit (Nata e Bashkimit) dhe përuruar disa vepra.

Pjesën kryesore të fjalimit të kryeministrit turk e përbënte ekonomia. Ai ndau për herë të parë me opinionin publik disa të dhëna mbi rezervat e Bankës Qendrore të Turqisë.

“Këto shifra po i bëj publike për herë të parë. Rezervat e Bankës Qendrore arritën nivelin më të lartë të historisë, 119 miliardë dollarë. Ja pra, këtu mbërrini duke e shpëtuar shtetin nga korrupsioni. Ne këtë e arritëm me sukses, ia premë rrugën korrupsionit dhe e flakëm tutje”, tha shefi qeverisë turke.

Në fund të fjalimit të tij drejtuar banorëve të qytetit Konja, Kryeministri Erdoan përsëriti dëshirën e tij që çdo çift turk të bëjë të paktën tre fëmijë dhe shtoi: “Ne do të rrisim një gjeneratë dinamike.”/trt/kohaislame

Artikulli paraprak“Gazprom” shënoi rekordin historik të eksporteve në Evropë
Artikulli tjetërBanka Botërore do t’i japë Irakut 900 milionë $