“Gazprom” shënoi rekordin historik të eksporteve në Evropë

“Gazprom” ditën e djeshme shënoi një rekord historik të furnizimeve të gazit në Evropë, njoftoi Kryetari i bordit drejtues të kompanisë ruse të gazit Aleksei Miller.

“Që në fillim të dhjetorit vihet re një rritje e pashembullt e furnizimeve në tregun evropian, ndërkohë gjatë ditës së djeshme u vendos rekordi historik i vëllimeve të furnizimeve të gazit rus në Evropë – 550.1 milionë metra kub. Kjo është edhe një dëshmi tjetër e kërkueshmërisë dhe imperativitetit të projekteve të tilla si “Nord Stream” dhe “South Stream”, – tha Aleksei Miller.

Artikulli paraprakMoska u barazua me Chicago-n për nga numri i milionerëve
Artikulli tjetërErdoan: Rezerva valutore e Bankës Qendrore ka arritur në 119 miliardë dollarë