Ëndrra e kriptomonedhave për t’i shpëtuar sistemit financiar global po shkatërrohet

Që kur një figurë misterioze e quajtur Satoshi Nakamoto krijoi për herë të parë Bitcoin pas përplasjes financiare të vitit 2008, kriptomonedhat janë shumëfishuar. Tani ka mijëra monedha digjitale në qarkullim, me emra që tingëllojnë si misione ndërgalaktike të bllokuara: Libra, Ethereum, Stellar, Auroracoin. Megjithëse ndryshojnë në markë, pothuajse të gjitha kriptovalutat ndajnë një fantazi të përbashkët: të heqin furnizimin e parave nga duart e politikanëve dhe të anashkalojnë institucionet financiare që rregullojnë lëvizjen e parave në të gjithë botën.

Por kohët e fundit është bërë e qartë se kriptovalutat nuk mund t’i shpëtojnë asnjërës prej këtyre gjërave. Në të vërtetë, ëndrra e tyre duket se po vdes në momentin kur kriptovalutat po bëhen virale.

“Stablecoins” janë të lidhura me vlerën e monedhave kombëtare, ndërsa Rezerva Federale e SHBA-së po zhvillon monedhën e saj digjitale. Diku tjetër, Banka për Zgjidhjet Ndërkombëtare kohët e fundit huazoi mbështetjen e saj për monedhat digjitale të bankës qendrore për herë të parë. Këto zhvillime kthejnë në kokë qëllimin origjinal të “parave pa shtetësi.”

Edhe njohja e Bitcoin si tender ligjor nga El Salvador po kritikohet nga besimtarët e vërtetë për të detyruar konsumatorët të pranojnë kriptovalutën, duke minuar kështu vetë parimin e zgjedhjes. Pavarësisht markës së kriptos, historia e origjinës së saj intelektuale është më e zakonshme.

Ideja e një oferte parash pa shtet lindi fillimisht në debate mbi një monedhë të përbashkët evropiane. Ndërsa traktati i Maastricht i vitit 1992 hapi rrugën për futjen e euros në 1999, ky nuk ishte modeli i vetëm i monedhës në tryezë në atë kohë. Një ide më pak e njohur, e propozuar nga ekonomisti gjerman Herbert Giersch në 1975, imagjinonte një monedhë paralele të quajtur “europa”që do të qarkullonte së bashku dhe të konkurronte me monedhat kombëtare në vend se t’i zëvendësonte ato.

Së bashku me anëtarët e tjerë ekonomistë të shoqatës neoliberale Mont Pelerin, Giersch mendoi se ajo që ai e quajti “konkurrencë valutore” në titullin e një libri të vitit 1978 do t’i tërhiqte njerëzit gradualisht nga lira, franga dhe dhrahmitë e tyre.

Por sapo u bë e qartë se euro kishte mundur Europën, liridashësit filluan të kërkojnë diku tjetër për vende për të eksperimentuar. Nga gjysma e dytë e viteve 1990, interneti dukej se ofronte një hapësirë ​​që shtrihej përtej sovranitetit kombëtar dhe territorit tokësor.

Në vitin 1996, aktivisti i internetit John Perry Barlow shpalli se “konceptet ligjore të pronës, shprehjes, identitetit, lëvizjes dhe kontekstit” nuk zbatohen në internet. Disa liridashës shkuan më larg sesa Barlow dhe vunë re në mënyrë pragmatike se ligjet e vjetra të pronës mund të ishin më të sigurta se kurrë në hapësirën kibernetike, ku përdoruesit mund t’i shpëtonin arritjes së qeverive kombëtare dhe taksave. Në vitin 1998, nënkampion për parashikimin e çmimit Hayek të Shoqatës Mont Pelerin që interneti do të “dëmtojë furnizimin monopol të parave nga qeveritë dhe do t’i lejojë njerëzit të zgjedhin midis furnizuesve të ndryshëm të parave private”.

Ky vizion i “parave pa shtete” u kap në një manifest të lirisë së vitit 1997 të shkruar nga këshilltari i investimeve James Dale Davidson dhe ish-redaktori i Times William Rees-Mogg (babai i deputetit konservator Jacob Rees-Mogg). Ai parashikoi që interneti do të “shkombëtarizonte” paratë. Njerëzit mund të heqin dorë nga mbështetja në tenderin ligjor të miratuar nga qeveritë dhe në vend të kësaj të përdorin “para në internet” jomateriale, të cilat autorët i imagjinuan si “sekuenca të koduara të numrave kryesor me shumë qindra shifra”. Cybercash, argumentuan ata, “do të sjellë logjikën e Hayek gjallërisht në jetë”.

Libri i tyre u tregua i popullarizuar me një kapitalist pak të njohur në Sipërmarrjen e Gjirit të San Franciskos. I riu Peter Thiel u entuziazmua nga vizioni i Davidson dhe Rees-Mogg për një monedhë digjitale pa komb, dhe në 1999 ai filloi PayPal, duke e sjellë profecinë e tyre më afër realitetit. Kompania e Thiel ishte vetëm fillimi i asaj që më vonë do të bëhej një përhapje e monedhave të ndryshme digjitale.

Por në muajt e fundit, një e ardhme më pak me yje për kripton ka hyrë në vëmendje. E meta e parë në modelin bitcoin të përdorur nga shumica e kriptomonedhave është, për ironi të fatit, një pasojë e suksesit të vet. Zgjidhja e ekuacioneve për të marrë bitcoins të reja (referuar si “miniera”) kërkon vëllime të mëdha të pajisjeve kompjuterike që mbinxehen shpesh dhe janë jashtëzakonisht energjike. Vlerësimet vendosin përdorimin vjetor të energjisë së minierave të bitcoin midis asaj të Suedisë dhe Malajzisë.

Dhe ndërsa këto “miniera” shumëfishohen, operacionet e tyre fillojnë të shtrihen dhe madje të mbingarkojnë rrjetet e energjisë kombëtare. Irani ndaloi minierat e bitcoin muajin e kaluar pasi çoi në ndërprerje dhe ndoshta në mbylljen e një reaktori bërthamor. Provinca të shumta në Kinë, një nga prodhuesit më të mëdhenj të bitcoin, ndaluan gjithashtu minierat, duke çuar në raporte të minatorëve që zhvendosin pajisjet e tyre në vendet e nxjerrjes më tradicionale nëntokësore në Kanada, Dakota e Jugut dhe Teksas.

Koreja e Jugut kohët e fundit kapi dhjetëra miliona dollarë të pasurive të kripto nga qytetarët e saj të pasur në një goditje për shmangien e taksave – pikërisht ajo që tekno-liridashësit shpresonin se “paratë digjitale” do ta bënin të pamundur. Dhe në fillim të këtij muaji, Departamenti i Drejtësisë i SHBA-së njoftoi se kishte arritur të gjurmonte dhe rikuperonte pjesën më të madhe të shpërblimit të paguar në bitcoin për hakerat e tubacionit kolonial. Monedha pa gjurmë lë një gjurmë në fund të fundit.

I lidhur me tokë nga kabllot dhe telat, kriptoja ka më shumë të ngjarë të jetojë si një zgjatim i shtetit komb se sa si një mjet për t’i shpëtuar atij. Shumica e udhëtarëve në mani kripto që nga kulmi i saj fillestar në fund të vitit 2017 duket se nuk tërhiqet nga mundësia e sjelljes së vizionit të Hayek në jetë, por nga gatishmëria për të ndërmarrë rreziqe për fitime spekulative.

Në të vërtetë, e ardhmja për kripton tani duket më pak si një ëndërr tekno-utopike ose një fantazi liridashëse, dhe më shumë si nënshtrim ndaj asaj gjëje që ishte krijuar për të përmbysur: monopolin e shtetit komb mbi furnizimin e parave.

The Guardian

Artikulli paraprakLuftimi i ekonomisë joformale, 65 për qind e qytetarëve thonë se është përgjegjësi e tyre
Artikulli tjetërBE gjobit BMW, Grupin Volkswagen për kufizimin e konkurrencës në pastrimin e emetimeve të karburantëve