Dy ish-punonjës të Twitterit  të akuzuar për spiunim për Arabinë Saudite

Nga David Shortell, CNN

Washington, DC (Business CNN) Të mërkurën Prokurorët federal akuzuan dy ish-punonjës të Twitterit për spiunim ne interes të Arabisë Saudite .

 

Ali Alzabarah, një shtetas saudit, dhe Ahmad Abouammo, një qytetar amerikan, përdorën qasjen e tyre në gjigantin e mediave sociale për të mbledhur informacione të ndjeshme dhe jo te publikuara për disidentët e regjimit Saudit, deklaroi Departamenti i Drejtësisë në një ankesë penale.

Rasti, i pazbuluar në gjykatën federale të San Franciskos, thekson pretendimet që qeveria Saudite përpiqet të kontrollojë zërat anti-regjim jashtë vendit. Ai gjithashtu kujton një veprim të drejtuar nga udhëheqësi i diskutueshëm i vendit për të armatosur platformat në internet kundër kritikëve.

Akuzat janë të sigurta për të rinovuar shqyrtimin e aftësive të kompanive të teknologjisë për të mbrojtur privatësinë e përdoruesve të tyre.

“Ankesa penale e zbuluar sot pretendon se agjentët sauditë minuan sistemet e brendshme të Twitterit për informacione personale rreth kritikëve të njohur sauditë dhe mijëra përdoruesve të tjerë të Twitterit”, tha Avokati i SHBA David Anderson në një deklaratë te dhene. “Ligji amerikan mbron kompanitë amerikane nga një ndërhyrje  e jashtëligjshme e tillë . Ne nuk do të lejojmë që kompanitë amerikane ose teknologjia amerikane të bëhen mjete të shtypjes së huaj në kundërshtim me ligjin e SH.B.A. “

Një person(burre) i tretë, Ahmed Almutairi, gjithashtu nga Arabia Saudite, dyshohet se ka vepruar si bashkëpuntore ne mes  dy punonjësve të Twitterit dhe qeverisë Saudite, i cili sipas ankesës i shpërbleu burrat me qindra mijëra dollarë dhe, për një njeri, një orë luksoze Hublo.

Perderisa asnjë zyrtar i qeverisë Saudite nuk emërohet si drejtues i operacionit të spiunimit në ankesën, Washington Post, duke përmendur një person të njohur me rastin, raporton një shtetas saudit, i cili ishte kujdesur për dy punonjësit, është i lidhur në rrethin e brendshëm të Princit të Kurorës Saudite, Mohamed bin Salman .

Të tre burrat akuzohen se veprojnë si agjentë të paligjshëm ne një qeveri të huaj. Abouammo, i vetmi që ndodhet aktualisht në paraburgim në SHBA pas arrestimit të tij në Seattle të martën, gjithashtu akuzohet për përpjekjen për të penguar hetimin e FBI-se duke siguruar agjentëve një faturë të rreme.

Alzabarah dhe Almutairi besohet se ndodhen në Arabinë Saudite dhe  miratimet federale janë lëshuar për arrestimet e tyre, tha Departamenti i Drejtësisë. Abouammo bëri një paraqitje fillestare në gjykatën federale të Seattle të Mërkurën pasdite. Nuk dihet se kush po përfaqëson Abouammo dhe CNN nuk ka qenë në gjendje të gjejë vendodhjen e  Alzabarah dhe Almutairi për shpjegim.

Në një deklaratë, Twitter tha se “kufizon hyrjen në informacione të ndjeshme të llogarisë për një grup të kufizuar të punonjësve të trajnuar dhe të verifikuar”.

“Ne i kuptojmë rreziqet e jashtëzakonshme të cilat  I hasin shumë njerëz që përdorin Twitter për të ndarë pikepamjet e tyre me botën dhe për t’i mbajtur ato përgjegjëse në fuqi. Ne kemi mjete në vend për të mbrojtur privatësinë e tyre dhe aftësinë e tyre për të bërë punën  jetësore te tyre . Ne jemi të zotuar që duke mbrojtur ata që përdorin shërbimin tonë për të mbrojtur barazinë, liritë individuale dhe të drejtat e njeriut “, tha Twitter.

CNN i është drejtuar ambasadës Saudite në Uashington, DC, për shpjegim

 Në ankesën penale prej 27 faqesh, autoritetet treguan detajisht  sesi Almutairi dhe një tjetër shtetas saudit, me lidhje të nivelit të lartë me mbretërinë, dyshohet se kanë gjykuar dhe më vonë u kanë drejtuar dy punonjësve në Twitter.

Të dy punonjësit e Twitter dyshohet se kanë kryer vezhgimin në  vitin 2015 dhe u larguan nga kompania më vonë atë vit.

Sipas ankesës, Alzabarah, një inxhinier i ueb-it për kompaninë, kishte aksesuar në të dhënat e mbi 6.000 përdoruesve të Twitter. Për shkak të rolit të tij në kompani, Alzabarah do të kishte qasje në adresën IP të përdoruesve të shenjuar, si dhe në adresat e tyre , numrat e telefonit dhe një regjistër të të gjitha veprimeve të tyre në platformë në çdo kohë, tha Departamenti i Drejtësisë.

Alzabarah përshkroi nivelin e detajeve që ai ishte në gjendje të mblidhte tek një përdorues në një draft email, teksti i të cilit përfshihet në ankesë.

“Ky është një profesionist. Ai është një Saudit që përdor encryption … Ne e gjurmuam atë dhe zbuluam se 12 ditë më parë ai u nënshkrua një herë pa encryption nga IP [redaktuar] në 18:40 UTe në 05/25/2015. Ky nuk përdor  telefon fare, thjesht një shfletues. Ai ka të drejtë në internet duke përdorur formularin Firefox [sic] një makinë windows ”, ka shkruar Alzabarah, duke u bazuar ne ankesë.

Përpjekjet e pretenduara të qeverisë Saudite për të shtypur mospajtimet shpërtheu në skenën botërore vitin e kaluar me vrasjen e kritikut të shquar dhe kolumnistit të Washington Post Jamal Khashoggi. CIA më vonë konkludoi se Bin Salman personalisht urdhëroi vrasjen.

Qeveria Saudite ka mohuar vazhdimisht qe princi i kurorës ishte i përfshirë në vrasje.

Sipas ankesës, një shtetas saudit i cili ndihmoi te kujdeset dhe ti drejtoje Alzabarah dhe Abouammo udheheqte zyrën private të një anëtari të familjes mbretërore saudite, si dhe një bamirësi në pronësi të mbretit. Mbreti nuk është identifikuar në dokumentet gjyqësore përtej “Anëtar 1 I familjes mbreteore”,por Washington Post, i cili së pari raportoi akuzat ndaj punonjësve të Twitterit  të Mërkurën, tha se ishte bin Salman, duke cituar një person të njohur me rastin.                                                                                                       

Përditësuar 0405 GMT (1205 HKT) 7 nëntor 2019

Florida Hoti

 

Artikulli paraprakDisa vendime të Akademive dhe Institucioneve shkencore bashkëkohore rreth tregtisë me këste
Artikulli tjetërAlibaba prek shifrën prej 10 miliardë dollarë shitjesh për 30 minuta gjatë Ditës së Beqarëve 11.11.2019