Drejtuesi i Twitter paralajmëron: “Hiperinflacioni do të ndryshojë gjithçka në botë”

Bashkëthemeluesi i Twitter, Jack Dorsey, vlerësoi përshkallëzimin e inflacionit në SHBA, duke thënë se gjërat do të përkeqësohen ndjeshëm.

“Hiperinflacioni do të ndryshojë gjithçka,” shkroi Dorsey në Twitter. “Po ndodh.”

Statusi vjen pasi inflacioni i çmimeve të konsumit po arrin në nivelin më të lartë 30-vjeçar në SHBA dhe shqetësimet po vijnë në rritje se gjërat mund të përkeqësohen përtej parashikimeve të politikanëve.

Kryetari i Rezervës Federale Jerome Powell pranoi se presionet e inflacionit “ka të ngjarë të zgjasin më shumë sesa pritej më parë”, duke vënë në dukje se ato mund të zgjaten “edhe vitin e ardhshëm”. Kreu i Bankës Qendrore shtoi se ai pret që FED së shpejti të fillojë të tërhiqet nga masat e jashtëzakonshme që ka dhënë për të ndihmuar ekonominë që kritikët thonë se kanë nxitur rrjedhën e inflacionit.

Përveç mbikëqyrjes së një platforme të mediave sociale që ka 206 milionë përdorues aktivë të përditshëm, Dorsey është një avokat i fortë i Bitcoin. Ai ka thënë se Square, platforma e përpunimit të kartave të debitit dhe kreditit që bashkëthemeloi Dorsey, po kërkon të hyjë në minierat e kriptomonedhës.

Është një gjë të parashikosh për inflacion që rritet me ritme të shpejta, por mund të jetë befasuese për disa që Dorsey përdori fjalën hiperinflacion, një kusht i rritjes së shpejtë të çmimeve që mund të shkatërrojë monedhat dhe të rrëzojë ekonomi të tëra.

CNBC

Artikulli paraprakTre parqe diellore inovative në botë
Artikulli tjetërApple Watch 7 ka një teknologji të re ekranit