Ç’po bëjnë ekonomitë kryesore të botës për të lehtësuar qytetarët?

Ndërprerjet në zinxhirët e furnizimit global të shkaktuara nga pandemia dhe efektet e pushtimit rus të Ukrainës kanë bërë që çmimet e energjisë, mallrave dhe artikujve bazë të rriten, duke shkaktuar kështu një krizë në standardet e jetesës. Ndaj Reuters analizoi se si qeveritë e ekonomive kryesore të botës po i përgjigjen këtij problemi.

Gjermania, si ekonomia më e madhe evropiane, planifikon të vendosë një taksë mbi çmimin e gazit për të gjithë konsumatorët nga 1 tetori. Muajin e kaluar, qeveria atje njoftoi një ndihmë shtetërore prej 15 miliardë eurosh për Uniper, importuesin më të madh të gazit rus në vend. Ai gjithashtu uli taksën për benzinën dhe naftën dhe uli ndjeshëm kostot e transportit publik.

Më 3 gusht, parlamenti francez miratoi një paketë ndihme për të luftuar inflacionin me vlerë 20 miliardë euro. Francezët vendosën të rrisin pensionet dhe disa forma të mirëqenies dhe lejuan kompanitë t’u paguajnë punonjësve bonuse më të larta pa taksa në një përpjekje për të rritur fuqinë blerëse të familjeve.

Një ditë pas Francës, Italia miratoi paketën e saj të ndihmës me vlerë rreth 17 miliardë euro me synimin për të ulur faturat e energjisë elektrike dhe gazit. Kjo shumë është në fakt një shtesë e 35 miliardë eurove të shpenzuara tashmë që nga fillimi i vitit, të cilat synonin të zbusnin efektet e rritjes së kostove të energjisë elektrike, gazit dhe naftës e benzinës.

Muajin e kaluar, Polonia prezantoi ndihmën në formën e një “pushimi pagese” për qytetarët me kredi në monedhën kombëtare, zlotys. Ky moratorium i lejoi ata të anashkalonin pagesat për tetë muaj gjatë një periudhe dyvjeçare.

Kufizimi i çmimit të karburantit

Senati i SHBA miratoi të dielën Aktin e Reduktimit të Inflacionit, një plan prej 430 miliardë dollarësh që, ndër të tjera, uli kostot e barnave me recetë, rriti disa taksa të korporatave dhe futi masa për të inkurajuar efiçencën e energjisë.

Presidenti brazilian Jair Bolsonaro dhe qeveria e vendit po i bëjnë presion kompanisë shtetërore të energjisë Petrobras për të ulur më tej çmimet e karburantit. Në korrik, kompania prezantoi dy ulje të veçanta të çmimit të karburantit me një total prej nëntë për qind, duke i çuar çmimet në nivelin më të ulët që nga marsi.

Në maj, India vendosi kufizime në eksportet e produkteve ushqimore, duke përfshirë grurin dhe sheqerin, të cilat përbëjnë gati 40 për qind të indeksit të çmimeve të konsumit. U ul edhe taksën për importin e vajit të gatimit.

U njoftuan edhe masa shtesë

Japonia miratoi një paketë ndihme prej 103 miliardë dollarësh në prill për të zbutur goditjen ekonomike nga rritja e kostove të lëndëve të para. Kështu, u prezantuan subvencione për uljen e çmimit të benzinës dhe pagesave në para për familjet me të ardhura të ulëta me fëmijë. Kryeministri japonez Fumio Kishida tregoi se mund të ketë lëvizje shtesë nëse kriza në standardet e jetesës vazhdon.

Në fillim të korrikut, Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe njoftuan një rritje të shpenzimeve për ndihmën sociale. Emiratet dyfishuan mbështetjen financiare për familjet me të ardhura të ulëta në një total prej 7.6 miliardë dollarësh, ndërsa mbreti saudit Salman ndau 5.42 miliardë dollarë shtesë për të njëjtin qëllim.

Turqia rriti pagën minimale të vendit me rreth 30 për qind në fillim të korrikut, duke i shtuar rritjes prej 50 për qind në fund të vitit të kaluar./tesheshi/

Artikulli paraprakSi funksionojnë bankat islame?
Artikulli tjetërHapja e një pikëkalimi kufitar mes Saudisë dhe Katarit