ÇMIMET/ Ja si ndikon vaksinimi në tregjet e naftës

Çmimet e naftës u rritën në tregjet botërore javën e kaluar, për të tretën herë me radhë, duke arritur nivele të larta në më shumë se dy vjet ndërsa tregtarët presin që kërkesa e naftës të vazhdojë të rritet falë rimëkëmbjes së ekonomive më të mëdha në botë.

Në tregun e Londrës, çmimi i një fuçi u rrit 1.1 përqind javën e kaluar, në 72.69 dollarë, niveli i ri më i lartë që nga maji i vitit 2019.

Në tregun amerikan, nga ana tjetër, çmimi i një fuçi kërceu gati 1.9 për qind, në 60.91 dollarë, niveli më i lartë që nga tetori 2018.

Rritja e çmimeve në ngritje të reja në më shumë se dy vjet është falë të dhënave që tregojnë se ekonomitë më të mëdha në botë po rikuperohen në mënyrë të vazhdueshme nga kriza e Corona-s.

“Kërkesa po rritet më shpejt sesa oferta, kështu që do të duhet të rrisë ofertën për të mbuluar të gjithë kërkesën,” thotë Phil Flynn, një analist në Price Futures Group.

Mbështetja e çmimeve sigurohet gjithashtu nga lajmet për rihapjen e ekonomive në Evropë, falë përshpejtimit të procesit të vaksinimit kundër COVID.

Analistët e Goldman Sachs vlerësojnë se çmimi i një fuçie në tregun e Londrës do të arrijë në 80 dollarë këtë verë pasi përshpejtimi i procesit të vaksinimit stimulon aktivitetin ekonomik.

“Vaksinimi në SHBA dhe Evropë rrit kërkesën në të njëjtën kohë kur OPEC + kufizon prodhimin, i cili mbështet çmimet”, thotë Andy Lipow i Lipow Oil Associates.

Fokusi i tregtarëve javën e kaluar ishte vlerësimi i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë (IEA) se prodhuesit e mëdhenj do të duhet të rrisin prodhimin për të përmbushur kërkesën, e cila duhet të kthehet në nivelet para-pandemike deri në fund të vitit të ardhshëm.

“OPEC + duhet të hapë çezmat për tregjet e naftës në botë për t’u furnizuar në mënyrë adekuate. Ka vend për 24 anëtarë të OPEC + (iniciativa), të udhëhequr nga Arabia Saudite dhe Rusia, për të rritur furnizimet e naftës bruto me 1.4 milion fuçi në ditë mbi cakun niveli për periudhën. nga shtatori 2021 deri në mars 2022”, tha IEA.

Ndërkohë, analistët tregojnë për indikacionet e një rikuperimi të trafikut rrugor në Shtetet e Bashkuara dhe Evropë.

Të dhënat inkurajuese tregojnë se trafiku rrugor në Amerikën e Veriut dhe pjesën më të madhe të Evropës po kthehet në nivelet para-pandemike, sipas ANZ Research. /tesheshi.com/

Artikulli paraprakStatistikat Afatshkurtra të Industrisë
Artikulli tjetërA kushton më shumë ushqimi pas pandemisë së Covid?!