Bill Gates investon miliona dollarë në robotët bujqësorë

Bill Gates vazhdon të investojë në kompani të lidhura me mjedisin. Themeluesi i Microsoft vendosi paratë e tij në një startup që zhvillon robotë, të cilët mund të rrisin bimë në mënyrë të qëndrueshme.

Sipas një raporti, “Iron Ox”, një startup në Silicon Valley, arriti të mbledhë së fundi 50 milionë dollarë në një raund të udhëhequr nga manjati Breakthrough Energy Ventures.

Startup-i po zhvillon robotë, të cilët janë të integruar në një sistem hidroponik me konsum 90% më pak ujë sesa fermat tradicionale.

Hidroponia i referohet bujqësisë pa tokë, është një metodë e rritjes së bimëve duke përdorur zgjidhje minerale.

“Investitorët e klasit botëror e dinë se çështja më e rëndësishme e njerëzimit është të frenojë ndryshimet klimatike. Për të arritur këtë, ne nuk mund të kënaqemi me prodhim gjithnjë e më të qëndrueshëm dhe nuk mund t’u kërkojmë konsumatorëve të angazhohen për shije, komoditet ose vlerë”, tha themeluesi dhe CEO i “Iron Ox”, Brandon Alexander.

Robotët kanë sensorë që i lejojnë të masin nivelet e azotit dhe aciditetit të ujit, me qëllim rritjen e shëndetshme të bimëve. Kompania teknologjike ka kultura luleshtrydhe, borzilok tajlandez dhe po zhvillon ato të domateve, majdanozit dhe koriandrit. “Iron Ox” operon me ferma në Kaliforninë Veriore dhe, në fillim të këtij viti, filloi ndërtimin e një ferme të re me madhësi afërsisht 49.7 mijë metra katrorë në Lockhart, Teksas.

Bill Gates dhe energjia e rinovueshme

Kohët e fundit, Breakthrough Energy njoftoi se arriti të mbledhë afër 1 miliard dollarë për të zhvilluar energji të pastra që do të jenë kryesore për të luftuar ndryshimet klimatike. Ndër shtatë korporatat investuese janë kompani të mëdha si American Airlines, Bank of America dhe General Motors.

/entrepreneur

Artikulli paraprakAbuzimi me punën nga shtëpia
Artikulli tjetëriPhone 13: Apple pranon telashin, thotë se do ta përmirësojë së shpejti