Bien shitjet e makinave me naftë e benzinë, rriten shitjet për makinat elektrike gjatë pandemisë

Kur vjen fjala te makinat që nuk ndotin, Evropa nuk mendohet dy herë.

Pandemia ka çuar në një kolaps shitjeje të makinave me naftë dhe benzinë, por çudia ka ndodhur me automjetet elektrike, të cilat kanë pësuar një bum shitjesh. Mësohet se industria e automobilave pritet të përfitojë nga instrumenti 750 miliardë eurosh i BE-së për rimëkëmbjen prej sëmundjes që ka goditur rëndë dhe ekonominë.

Në gjysmën e parë të vitit, shitjet e makinave ranë me 38%, megjithatë ato elektrike janë kthyer duket tashmë në trend dhe në 6 muajt e parë të 2020-ës, pësuan rritje me 8%, një ritëm shitjesh dy herë më i lartë se ai i vitit të kaluar. Mjaft njerëz nuk i duan makinat elektrike, sepse kanë shumë paragjykime; mendojnë se ato nuk janë të besueshme, apo se nuk vlejnë për distanca të gjata.

Por duket një mendësi e tillë ka nisur të ndryshojë. Problemi është se në Evropë, ato po shiten më shumë në 14 vendet më të pasura të bllokut, plus shtetet jo anëtare si Britania e Madhe dhe Norvegjia./tch

Artikulli paraprakVolkswageni këtë vit ka humbur nga 415 euro për çdo automjet të shitur, Porsche ka fituar nga 10,000
Artikulli tjetërDevollët kërkojnë edhe 50.7 milionë euro nga Telekomi në Arbitrazh