S&P 500 mbyllet në rekord të ri me rënie të paqëndrueshmërisë

 

Mesatarja industriale e Dow Jones ngrihet 210 pikë

S&P 500 u mbyll në një rekord të ri të lartë të Mërkurën me një rënie të madhe të paqëndrueshmërisë.

Indeksi përfundoi me 0.1% në 4,297 pasi arriti një lartësi të të gjitha kohërave prej 4,301 gjatë orëve të tregtimit.

Dow Jones Industrial Mesatarja u rrit 210 pikë ose 0.6% në 34,502. Nasdaq, nga ana tjetër, ra me 24 ose 0.2% në 14,502.

Rekordi i ri në S&P 500 erdhi ndërsa indeksi i paqëndrueshmërisë VIX tregoi një rënie të madhe. Indeksi i frikës ishte i lartë deri në 17.31 gjatë ditës, por ra në 15.83 në afërsi të tregut për një humbje ditore prej 1.2%.

Nga ana tjetër, indeksi i dollarit u rrit me 0.3% në 92.35 në atë kohë. Rendimenti në thesaret 10-vjeçare të SH.B.A. ishte me 0.6% në 1.471%.

Investitorët do të shikojnë nga afër të dhënat e listave të pagave për fermat për qershorin, të cilat do të lëshohen të premten para hapjes së tregut. Vlerësimi i tregut është një rritje prej 700,000.

Listat e pagave private të SH.B.A. u rritën 692,000 në qershor, duke mundur pritjet e tregut prej 600,000, sipas raportit kombëtar të punësimit të Institutit të Kërkimeve ADP të lëshuar më parë.

Artikulli paraprakNjë pyetje për ju dhe ekipet tuaja: Për çfarë jeni krenarë?
Artikulli tjetërAksionet amerikane hapen më lart ndërsa tregjet presin listat e pagave private