A mund ta zëvëndësojë Katari gazin rus në Europë?

Tensionet midis Rusisë dhe Ukrainës janë përshkallëzuar pasi Moska njohu dy rajone renegate pro-ruse në Ukrainën lindore dhe dërgoi trupa në zonë me një mision “paqeruajtës”, raportoi Reuters.

As Katari dhe as vendet e tjera prodhuese nuk kanë kapacitet për të zëvendësuar gazin rus me gaz natyror të lëngshëm (LNG) në Evropë nëse furnizimet ndërpriten për shkak të konfliktit Rusi-Ukrainë, paralajmëroi ministri i Katarit për energji.

Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj evropianë po vendosin sanksione të reja ndaj Rusisë, të cilat mund të përfshijnë gazin rus dhe të ndërpresin furnizimin me energji të Evropës.

Uashingtoni u ka kërkuar prodhuesve të mëdhenj javët e fundit nëse mund të zëvendësojnë gazin rus në Evropë.

“Pjesa e Rusisë në furnizimin e Evropës është 30 deri në 40 për qind. “Asnjë vend nuk mund të zëvendësojë një vëllim të tillë (të gazit), nuk ka kapacitet në LNG për diçka të tillë,” u tha gazetarëve ministri i Katarit Saad al-Kaabi në një konferencë mbi gazin në Doha.

A mund të devijohet gazi?

“Shumica e LNG-ve janë të lidhura me kontrata dhe destinacione të pastra afatgjata. Kjo është arsyeja pse është pothuajse e pamundur të zëvendësohet një sasi e tillë (gazi) në një periudhë të shkurtër kohore”.

Katari është një nga prodhuesit më të mëdhenj të gazit natyror të lëngshëm në botë dhe ka rënë dakord t’ua shesë pjesën më të madhe të gazit klientëve në Azi përmes kontratave afatgjata, megjithëse një pjesë të tij ia shet edhe Evropës.

Ministri i Katarit tha se sipas marrëveshjeve të lidhura, vetëm 10 deri në 15 për qind e gazit të shitur mund të ridrejtohet në Kontinentin e Vjetër.

“Nuk është se nuk është rënë dakort; pyetja është nëse mund të ridrejtohet. Pjesa më e madhe e gazit është e lidhur me kontrata afatgjata dhe ndoshta 10 deri në 15 për qind mund të devijohet”, tha Kaabi.

Një problem shtesë është kapaciteti i kufizuar i terminaleve evropiane të gazit të lëngshëm nga SHBA dhe prodhues të tjerë të mëdhenj./tesheshi/

Artikulli paraprakKontributi i ekonomistëve muslimanë ka nevojë për njohje më të madhe
Artikulli tjetërFMN vlerëson përpjekjet e Emirateve të Bashkuara Arabe kundër pastrimit të parave