8 libra për t’ju ndihmuar të gjeni lumturinë financiare

Ka shumë arsye për t’u shqetësuar në botën e sotme. Problemet e punës, familjes, politikës dhe shëndetit janë gjithnjë të pranishme, por mendja kryesore për shumë njerëz janë paratë. Dhe kjo sepse menaxhimi i financave mund të jetë stresues. Duhen financa të sigurta në mënyrë që të mbani veten dhe familjen. Sipërmarrësit të cilët ndërmarrin rreziqe financiare për të filluar bizneset e tyre duhet të jenë veçanërisht të kujdesshëm.

Lajmi i mirë është se ka shumë burime që mund t’ju ndihmojnë të merrni financat tuaja në rrugën e duhur. Këto tetë libra mund t’ju ndihmojnë të filloni një udhëtimi drejt lumturisë financiare.

1.The Tao of Traiding nga Simon Ree

Simon Ree ka kaluar 40,000 orë dhe pjesën më të mirë të 20 viteve të fundit duke thyer kodin e tregtisë. Në 25 vitet e tij si ndërmjetës dhe investitor, Simon dëshmoi nga afër pengesat e shumta që investitorët individualë duhet të kapërcenin për të patur sukses. Simon shkroi The Tao of Traiding për t’u mësuar të tjerëve mënyrat e tij të provuara dhe të vërteta për të krijuar pasuri në tregje. Tao of Traiding është një mënyrë që sipërmarrësit të mund të zhvillojnë biznesin e tyre, por është një sektor sfidues që përfiton shumë nga një udhëzues me përvojë siç është Ree.

2.Keep it simple, make it big nga Michael Lynch

Këto ditë, duket sikur pothuajse të gjithë po garojnë për para. Michael Lynch, i cili ka përvojë dekada në administrimin e parave, thotë se thjeshtimi i financave dhe rikuperimi i gjërave është më e lehtë nga sa mendoni. Sipërmarrësit duhet ta vendosin veten e tyre të parë ndërsa ndërtojnë bizneset e tyre në mënyrë që të mund t’i bëjnë realitet ëndrrat e tyre. Në Keep It Simple, Make It Big, Lynch ju ndihmon të kapërceni rrëmujat dhe t’ju kthejë përsëri në krye të jetës suaj financiare.

3.Stress-free money nga Chad Willardson

Chad Willardson është i apasionuar për të ndihmuar klientët të zhvillojnë qëllime të qarta financiare kështu që ata nuk kanë më nevojë të stresohen për paratë. Të lëkundesh nga fushat e shitjeve është e lehtë; marrja e vendimeve të duhura për të ardhmen financiare është e vështirë. Në Stress-free money, Çadi paraqet shtatë pengesat për të penguar lirinë financiare. Njohja e pengesave të zakonshme financiare dhe zhvillimi i planeve për t’i kapërcyer ato është buka dhe gjalpi i librit të fundit të Çadit.

4.Pass it on nga Lori & Roger Gervais

Kur po mendoni të kaloni pasurinë tek fëmijët dhe nipërit tuaj, duhet të ndani mençuri, si dhe para. Keni kaluar vite duke ndërtuar dhe mbrojtur pasurinë. Pa një arsim të shëndoshë financiar, fëmijët tuaj mund ta shpërdorojnë atë. Pass It On do t’i përgatisë fëmijët të trashëgojnë me përgjegjësi pasurinë dhe t’u japë prindërve qetësi. Shumë sipërmarrës shpresojnë që fëmijët e tyre do të jenë në gjendje të marrin biznesin e tyre kur përfundimisht të dalin në pension. Pavarësisht nëse është një kompani e tërë apo një llogari e thjeshtë kursimesh, mësimi i fëmijëve tuaj për menaxhimin e duhur të parave do t’u japë atyre një fillim kur të vijë ajo ditë.

5.This sh*t works nga Kent Clothier

Kent Clothier është një nga ekspertët kryesorë të pasurive të patundshme të Amerikës. Që prej rritjes së një kompanie prej 1.8 miliardë dollarësh në të 20-at, ai ka ndihmuar më shumë se 60,000 njerëz të përfshihen në investime në pasuri të paluajtshme. Por Kent nuk është nga ata guru që ulet mënjanë. Kompania e tij, Memphis Invest, ka hedhur 5,000 prona plus dhe administron 5,000 të tjera.This sh*t works është një udhëzues i plotë hap pas hapi për tre mënyrat më efektive për të gjeneruar pasuri me pasuri të paluajtshme: shitjen me shumicë të kundërt, pronat që prodhojnë të ardhura dhe huazimin privat. Pasuritë e paluajtshme janë një mundësi e shkëlqyeshme për sipërmarrësit e uritur të zhvillojnë rrjedha pasive të të ardhurave ose të krijojnë dyqane për sipërmarrjet e tyre të biznesit.

8 libra për t’ju ndihmuar të gjeni lumturinë financiare

6.Down home money nga Myra Oliver

Në moshën 22 vjeç, Myra Oliver vendosi që ajo nuk do të linte borxhin dhe konsumerizmin diktuar jetën e saj. Ajo e shpëtoi veten, duke krijuar një plan për të dalë nga borxhet dhe për të kontrolluar jetën dhe financat e saj. Në moshën 33 vjeç, ajo kishte eleminuar borxhin e saj dhe kishte ndërtuar një portofol me qira që e lejoi atë të linte punën dhe të gjente lirinë financiare. Mesazhi kryesor i Myra në Down Home Money është se mënyra se si i përdorni paratë është më e rëndësishme sesa sa keni. Kjo mendësi mund të ndihmojë sipërmarrësit me shpresë të heqin dorë nga projektet e tyre, edhe nëse janë të bllokuar për para.

7.You’re making other people rich nga Ryan Sterling

Ndaluni për një minutë dhe mendoni se çfarë dëshironi të merrni nga jeta. Pasi të keni dalë me një përgjigje, pyesni veten nëse çdo blerje po ju çon më afër qëllimeve tuaja apo po ju tërheq larg prej tyre. Si një trajner i pasurisë, Ryan Sterling thekson rëndësinë e shpenzimeve të qëllimshme në You’re making other people rich. Kufizimi i blerjeve që nuk ju bëjnë ndonjë favor do t’ju ndihmojë të maksimizoni paratë tuaja. Si një sipërmarrës, çdo blerje që bëni është kritike. A ju duhet vërtet ajo hapësirë ​​e re gjigande për zyra, apo do t’ju detyrojë të tërheqni burime nga zhvillimi i produktit? Merrni parasysh qëllimet tuaja me çdo blerje, dhe biznesi juaj do të jetë shumë më afër suksesit.

8.Enrich nga Todd Miller

Shumë njerëz digjen nga puna, duke u lodhur ose madje depresionuar pas punës çdo ditë. Sidoqoftë, lënia e stabilitetit financiar është e vështirë, duke e ndërlikuar edhe lënien dhe ndjekjen e diçkaje tjetër. Metoda Enrich me gjashtë hapa e Todd Miller është ndërtuar për të ndihmuar një punëtor mesatar të kalojë atë kodër. Todd u pensionua në fillim të të 50-ave duke qenë në gjendje të kontrollojë financat e tij me këtë qasje. Këshillat e tij janë gjithashtu një këshillë e arsyeshme për sipërmarrësit që kërkojnë të mbledhin fondet e fillimit. Në shumë raste, ata mund të vendosin veten e tyre për sukses përpara se të lënë rolin e tyre aktual. Shkoni përpara: Merrni leximin. Të gjithë mund të përfitojnë nga mësimet financiare të këtyre mjeshtrave të parave. Në kohën e duhur, ju mund ta shijoni vetë lumturinë financiare. /BM/

ENTREPRENEUR

Artikulli paraprak10 shenjat e depresionit
Artikulli tjetërBie sasia e energjisë elektrike e konsumuar