14 qytete turke konkurojnë me ekonomi të fuqishme botërore

Konfederata e Sipërmarrësve dhe Botës Turke të Biznesit (TÜRKONFED) deklaroi se 14 qytete të Turqisë në total kanë lënë prapa gjigande botërore si Zvicra, Singapori.

Sipas një raporti të përgatitur nga kjo konfederatë (TÜRKONFED) Turqia ka 14 qytete të industrializuara dhe të zhvilluara që konkurrojnë me ekonomitë më të mëdha të botës.

Qytete si Stambolli, Ankaraja, Izmiri, Bursa, Koxhaeli përveçse kontribuojë në produktin kombëtar, me pjesën e madhe të popullsisë që jeton në këto qytete ato janë kthyer edhe në qendra të fuqishme administrative, politike, ekonomike, tregtare, mediatike dhe industriale.

Kurse kontributi i qyteteve Stamboll, Ankara, Bursa, Eskishehir, Bilexhik, Koxhaeli, Sakarja, Bolu, Dyzxhe dhe Jallova në shumë totale të të ardhurave kombëtare arrin deri në 376 miliardë dollarë. Kurse ekonomia e këtyre qyteteve të marra të gjitha së bashku, është më e madhe se sa ekonomia e vendeve më të pasura të botës, si Singapori, Norvegjia dhe Zvicra./trt/kohaislame

Artikulli paraprakPas tre muajsh, 70 për qind e TVSH-së për serbët
Artikulli tjetërShitjet e makinave dhe produkteve të naftës rrisin eksportet e Serbisë