Udhëheqësit e G20-ës do të mblidhen për të diskutuar krizën e energjisë dhe rritjen e çmimeve

Udhëheqësit e G20-ës do të mblidhen për samitin e tyre të parë ballë për ballë që nga fillimi i pandemisë në kushtet kur përballen me një rimëkëmbje globale të kufizuar nga një sërë pengesash: një krizë energjie që nxit çmime më të larta të karburantit dhe shërbimeve, shpërthime të reja të COVID-19 dhe bllokime në zinxhirët e furnizimit që mbajnë krijojnë vonesa tek mallrat të cilat drejtohen te konsumatorët.

Samiti do t’i lejojë liderët që përfaqësojnë 80% të ekonomisë globale të flasin – dhe të ushtrojnë presion nga kolegët – për të gjitha këto çështje. Analistët vënë në dyshim se sa përparim mund të bëjnë për të lehtësuar menjëherë barrën e njerëzve që përballen me rritjen e çmimeve të çdo gjëje, nga ushqimi dhe mobiljet e deri te faturat më të larta të ngrohjes, teksa shkojmë drejt dimrit.

Zyrtarët shëndetësorë dhe financiarë do të ulen në Romë të premten përpara se presidentët dhe kryeministrat të mblidhen për G-20 të shtunën dhe të dielën, por udhëheqësit e lojës kryesore ekonomike Kina dhe Rusia nuk do të jenë personalisht aty. Kjo mund të mos jetë e mirë për bashkëpunimin, veçanërisht në çështjet e energjisë pasi ndryshimi i klimës zë vend në qendër pak përpara se Konferenca e OKB-së për Ndryshimet Klimatike të fillojë të dielën në Glasgoë, Skoci. /BM/

Artikulli paraprakInflacioni në eurozonë më i lartë se parashikimi. Mund të ndikojë mbi pagat
Artikulli tjetërBie aktiviteti i fabrikave në Kinë. Inflacioni ngadalëson rritjen ekonomike, rriten shqetësimet