Turqia lidere në eksportin e pajisjeve elektroshtëpiake në Evropë

Ministri i Industrisë dhe Teknologjisë Mustafa Varank deklaroi se sektori i pajisjeve elektrike shtëpiake i Turqisë ishte i pari në Evropë me 26 milionë produkte të eksportuara vitin e kaluar.

Ministri i Industrisë dhe Teknologjisë Mustafa Varank deklaroi se sektori i pajisjeve elektrike shtëpiake i Turqisë ishte i pari në Evropë me 26 milionë produkte të eksportuara vitin e kaluar.

Varank vlerësoi performancën e kësaj industrie në vitin 2021 në llogarinë e tij në Twitter.

Vitin e kaluar në Turqi janë shitur 1 milion e 640 mijë makina larëse enësh, 2 milionë e 250 mijë frigoriferë, 2 milionë e 150 mijë lavatriçe, 1 milion e 120 mijë ngrirës, 1 milion e 70 mijë furra dhe 250 mijë tharëse (rrobash). Sektori ynë i pajisjeve elektrike shtëpiake, i cili eksporton 26 milionë produkte në vitin 2021, është i pari në Evropë”, tha ministri i Industrisë dhe Teknologjisë Mustafa Varank. /trt/

Artikulli paraprakGjashtë këshilla bazë për buxhetimin e suksesshëm të biznesit të vogël
Artikulli tjetërVizita e presidentit Erdoğan në Shqipëri, me rëndësi strategjike