Të gëzuar për dështimin e privatizimit të PTK-së

Dështimi i shitjes së 75% të aksioneve të PTK-së ndryshe nga qeveritarët ka gëzuar sindikatën dhe expertët e ekonomisë.

Sipas tyre që nga fillimi procesi ka nisur gabimisht dhe për këto veprime duhet të jap dikush përgjegjësi. Drejtuesit e Sindikatës dhe expertët e ekonomisë kanë kërkuar një proces të pastër, shitje më të vogël të aksioneve dhe ligj të veçantë për privatizimin e ndërmarrjes dikur më profitabile në vend.
Kryetari i Sindikatës së Pavarur të punëtorëve të PTK-së, Milazim Alshiqi ka thënë për KTV-në se tash pret nga qeveria që në këtë ndërmarrje të nisë investimet. Alshiqi ka kërkuar nga ministrat përgjegjës që të marrin parasysh kërkesat e punëtorëve të kësaj ndërmarrje. /bs/kohaislame

Artikulli paraprakÇmimi i floririt në botë rritet për 15.9 dollar
Artikulli tjetërKosova, 1.55 miliard euro borxhe të jashtme