Starlink, rrjeti satelitor i Elon Musk do të shpërndajë internet në gjithë botën brenda pak javësh

Rrjeti satelitor i Elon Musk, Starlink, është në rrugën e duhur për të transmetuar internet broadband kudo në botë, përveç rajoneve polare, deri në gusht. “Space Exploration Technologies Corp ka lëshuar më shumë se 1,500 satelitë deri më tani dhe ka operacione Starlink në rreth një duzinë vendesh”, tha Musk gjatë një prezantimi në konferencën e Kongresit Botëror Mobile.

“Kjo po kushton shumë. Investimi i përgjithshëm i SpaceX në rrjet do të jetë midis 5 miliardë dhe 10 miliardë dollarë para se fluksi i parave të jetë pozitive.”-shtoi ai.

Rreth 20 miliardë dollarë ose 30 miliardë dollarë mund të jenë të nevojshëm në një periudhë më të gjatë për të ruajtur pozicionin konkurrues të Starlink, shtoi Musk. Shërbimi, i cili ka më shumë se 69,000 përdorues aktivë, mund të arrijë gjysmë milioni në 12 muajt e ardhshëm, tha ai.

“Qëllimi ynë nuk është të falimentojmë,” bëri shaka ai, duke iu referuar historisë së trazuar të industrisë. Hapi Nr. 1 për Starlink është mos falimentoni. Nëse ne arrijmë të mos falimentojmë atëherë kjo do të jetë shumë mirë dhe ne mund të shkojmë tutje ”.

SpaceX synon të ofrojë brez të gjerë për më shumë se  5% të popullsisë së botës, aty ku fibrat konvencionale dhe rrjetet pa tel nuk mund të arrijnë. Musk tha se ai ka nënshkruar dy marrëveshje me operatorët e telekomit “vendi i madh” por ai nuk mund t’i përmendë ato ende, dhe se është në diskutime me më shumë.

Starlink do të sigurojë të ashtuquajturat spine “data back haul” për rrjetet e tyre. Rrjeti satelitor aktualisht lëviz rreth 30 terabitë të dhëna për sekondë dhe Musk tha se ai synon një vonesë të përdoruesit – ose kohën e reagimit të rrjetit – prej më pak se 20 milisekonda.

Musk, i cili mbushi 50 vjeç , 28 qershor, diskutoi disa përmirësime shtesë në punime gjatë një azhurnimi të biznesit $ 74 miliardë SpaceX. Kompania është vendosur të nisë një version të ri të satelitëve Starlink vitin e ardhshëm që do të ketë lidhje lazer ndër-satelitore për t’i ndihmuar ata të mbulojnë rajone polare.

Inxhinierët e saj po zhvillojnë një terminal të ri tokësor për të ndaluar humbjet: pjatat që klientët po instalojnë aktualisht në çatitë kushtojnë më shumë se $ 1,000 për t’u bërë. “SpaceX po planifikon gjithashtu një fluturim orbital të raketës së saj gjigande Starship në muajt e ardhshëm”, tha ai.

BLOOMBERG

Artikulli paraprakRobert Kiyosaki paralajmëron se kriza më e madhe e tregut në histori po afron
Artikulli tjetërÇfarë mbrojtje kanë konsumatorët në tregtinë e kriptove?