SHBA do të bëjë presion për lehtësimin e gjysmëpërçuesve në takimin e teknologjisë së BE -së

 

Presidenti amerikan Joe Biden do të përdorë ministrinë inaguruese të kësaj jave të teknologjisë me Bashkimin Evropian për të nxitur zgjidhjen e çështjes shqetësuese të furnizimit me gjysmëpërçues që ka goditur ekonominë amerikane, thanë zyrtarët të hënën.

Por takimi i Këshillit të Tregtisë dhe Teknologjisë të Mërkurën dhe të Enjten është gjithashtu një mundësi që Uashingtoni të bëjë presion ndaj qeverive të BE -së që të bashkojnë forcat për t’u marrë me problemet e paraqitura nga praktikat tregtare të Kinës.

Mungesa e çipave për shkak të pengesave të prodhimit ka pasur një ndikim masiv në ekonominë amerikane, duke penguar prodhimin e makinave dhe duke i çuar çmimet më të larta.

“Mungesa e gjysmëpërçuesve ka qenë një përparësi kryesore për presidentin dhe ekipet e tij të sigurisë ekonomike dhe kombëtare,” u tha gazetarëve një zyrtar i lartë i administratës, duke shtuar se Shtëpia e Bardhë ka “punuar jashtë orarit” për të adresuar situatën.

Në fakt, Shtëpia e Bardhë javën e kaluar mbajti takimin e saj të tretë me drejtuesit e industrisë gjysmëpërçuese në përpjekje për të lehtësuar krizën aktuale të çipave, si dhe për të punuar në zgjidhje afatgjata.

Por zyrtari tha “Ka qenë gjithashtu një përparësi kryesore e Evropës”, dhe takimi ministror do të ofrojë një mundësi “për të vazhduar ndërtimin e partneritetit tonë me BE mbi gjysmëpërçuesit”, me një fokus në “ndërprerjet afatshkurtra”, si dhe çështje afatgjata të besueshmërisë së furnizimit.

Takimi i nivelit të lartë në Pittsburgh ishte një rezultat i samitit të Biden në qershor, si pjesë e përpjekjes për të rikthyer marrëdhëniet e shkatërruara trans-atlantike pasi mosmarrëveshjet e ndryshme tregtare nën ish-presidentin Donald Trump, veçanërisht për tregtinë e çelikut dhe aluminit, krijuan fërkime Me

“TTC është një platformë për të vazhduar forcimin e marrëdhënieve tona tregtare dhe ekonomike transatlantike. Këtë vit ne kemi punuar për t’u ribashkuar me aleatët tanë evropianë,” tha një zyrtar tjetër.

Takimi ka gjurmë të shumta, nga klima tek inteligjenca artificiale deri tek siguria dixhitale, por zyrtarët amerikanë gjithashtu thonë se bisedimet do të përqëndrohen në adresimin e “sfidave tona të përbashkëta në Kinë dhe ekonomitë e tjera jo të tregut” mbi “politikat dhe praktikat shtrembëruese tregtare”.

Bisedimet do të udhëhiqen nga Sekretari i Shtetit Antony Blinken, Përfaqësuesja Tregtare Katherine Tai dhe Sekretarja e Tregtisë Gina Raimondo, dhe në anën Evropiane nga nënkryetarët ekzekutivë të BE Margrethe Vestager dhe Valdis Dombrovskis.

– Reformimi i OBT -së –

Në një fjalim të hënën më herët, Dombrovskis ngriti gjithashtu nevojën për të ndërmarrë veprime të përbashkëta ndaj Kinës, por dukej se tregonte një qasje më të gjerë, më shumëpalëshe sesa një përpjekje BE-SHBA.

RTL
Valdis Dombrovskis i Komisionit Evropian theksoi nevojën për të reformuar OBT -në për t’u marrë me Kinën/© POOL/AFP/File

“Ne ndajmë në mënyrë të barabartë shqetësimet në lidhje me nevojën urgjente për të adresuar praktikat e padrejta tregtare që burojnë nga ekonomitë jo të tregut,” tha ai.

Por ai bëri thirrje për një përpjekje të përbashkët për të forcuar Organizatën Botërore të Tregtisë e cila nuk ishte krijuar për t’u marrë me çështje të tilla si transferimet e teknologjisë me forcë, “politikat industriale agresive” dhe “subvencionet masive industriale”.

Dombrovskis ishte në Uashington duke u takuar me zyrtarë të lartë përpara samitit të teknologjisë, përfshirë Sekretaren e Thesarit Janet Yellen të hënën dhe USTR Tai të martën.

Dhoma Amerikane e Tregtisë duartrokiti takimin, por bëri thirrje për “zgjidhje të shpejtë” të tarifave të çelikut dhe aluminit që po shkaktojnë fërkime si një mënyrë për të ndërtuar vrullin për marrëveshjen mbi çështjet e teknologjisë.

“Heqja e barrierave ekzistuese dhe shmangia e atyre të reja do t’i lejojë edhe më shumë punëtorë të përfitojnë nga marrëdhëniet tregtare më të begata dhe të ndërlidhura në botë,” tha grupi në një deklaratë.

Artikulli paraprakFord shpejton në energji elektrike me 11.4 miliardë dollarë investim
Artikulli tjetërInvestimet e huaja shkuan në blerje të banesave