SFIDA/ BE, drejt lamtumirës për naftën e benzinën, por kur?

Benzina dhe naftë po hyjnë në histori, e ardhmja është në automjetet elektrike dhe Bashkimi Evropian po propozon një strategji për të arritur neutralitetin e karbonit në luftën kundër ndryshimit të klimës në dekadën e ardhshme.

Kontinenti i vjetër është djepi i markave prestigjioze të makinave dhe ka dominuar inovacionin e makinave për më shumë se një shekull, por makina, e cila është automjeti numër një për evropianët, është fajtor për emetimet e gazeve serë.

Përballë këtij presioni, BE vendosi një qëllim në 2020 për të arritur neutralitetin e karbonit deri në 2050.

Komisioni Evropian duhet të propozojë rregullore të reja në 14 korrik për të arritur këtë qëllim dhe sipas disa burimeve, po merret në konsideratë heqja e plotë e emetimeve të makinave nga 2035.

Automjetet elektrike, përparim të madh

Automjetet elektrike do të jenë të vetmet që do të jenë në gjendje të plotësojnë një kërkesë të tillë dhe de facto do të jenë i vetmi mjet i lejuar transporti në një treg krejtësisht të ri.

Në vitin 2020, Evropa futi një kufi maksimal prej 96 gramë dioksid karboni për kilometër për dizajnerët e makinave, por kjo sasi e lejuar duhet të ulet me 37.5 përqind në 2030.

Reduktimi i emetimeve të karbonit duhet të arrijë në 60 përqind në 2030, dhe pastaj 100 përqind në 2035.

Edhe pse këto shifra janë ende duke u debatuar, ato janë një presion i madh për industrinë e automobilave, e cila deri në 2027 duhet të llogarisë rregulloret më të rrepta të ndotjes për motorët me djegie të brendshme.

Në tregun e automobilave, i cili ka pësuar një goditje të rëndë nga pandemia e virusit Corona, automjetet elektrike po bëjnë përparim të fortë.

Pjesa e makinave elektrike është 8 përqind e të gjitha automjeteve të regjistruara në Evropën Perëndimore në pesë muajt e parë të këtij viti, ose 356,000 automjete, që është “më shumë se në tërë vitin 2019”, thotë analisti gjerman Matthias Schmidt.

Rregulloret e reja do të favorizojnë më tej automjetet elektrike dhe gjithnjë e më shumë do të çojnë në refuzimin e automjeteve hibride dhe karikuese hibride që kombinojnë një motor benzinë ​​dhe një bateri.

Çmime më të larta të makinave, më pak punë

Kjo është një sfidë e madhe për një industri që punëson 14.6 milion njerëz në Bashkimin Evropian dhe ende mbështetet shumë në “teknologjinë e tranzicionit”.

Lobi që ka luftuar për një kohë të gjatë duke u përpjekur të ngadalësojë tranzicionin është thellësisht i ndarë sot.

Shumica e anëtarëve theksojnë se elektrifikimi shumë i shpejtë do të rrisë çmimet e makinave dhe do të shkatërrojë vendet e punës, në favor të konkurrencës kineze, e cila është përpara Evropës në bateri.

Drejtuesi i automobilave i Grupit Volkswagen, automjeti i katërt më i shitur në Evropë, u bashkua me prodhuesin amerikan Tesla në promovimin e 100 për qind të automjeteve elektrike, pas skandalit të vitit 2015 kur pranoi të falsifikonte rezultatet e provave në gazrat e shkarkimit të motorëve të tij me naftë.

“Ekziston një konflikt i madh brenda Shoqatës Evropiane të Prodhuesve të Automjeteve (ACEA). Për shkak të Dieselgate, Volksëagen u detyrua të zgjedhte automjete elektrike për të rregulluar reputacionin e saj të dëmtuar. Grupi ka rënë dakord për investime të mëdha dhe tani po i prodhon ato në përputhje me ligjet e ardhshme,” shpjegon Schmidt.

“Volkswagen është në një pozicion perfekt për të kapur aksionet e tregut dhe për të mposhtur konkurrentët,” shton ai.

Në qershor, Volkswagen njoftoi se do të ndalonte prodhimin e motorëve me djegie të brendshme në Evropë midis 2033 dhe 2035.

“Automjeti ka qenë në rrugë për një mesatare prej 15 vitesh. Nëse duam të dekarbonizojmë plotësisht transportin në 2050, atëherë duhet të shesim automjetin e fundit me motor termik më së voni në 2035,” tha Diane Strauss nga OJQ Transporti dhe Mjedisi për Francën.

Fondet “disa miliardë euro”

Në një klasifikim të lëshuar në qershor, OJQ-ja emërtoi Daimler (Mercedes), BMW, Stellantis (PSA, Fiat) dhe Toyota si prodhues projektet e të cilëve u vlerësuan “jo ambiciozë” sepse ata mbështeteshin shumë tek automjetet hibride ndotëse.

Renault dhe Hyundai morën vlerësime më të mira, megjithëse ata mbeten shumë pas Volkswagen dhe Volvo.

E ardhmja e motorëve me djegie të brendshme duhet të ekuilibrohet midis “2035, vit, i cili është shumë herët nga pikëpamja e industrisë dhe shoqërisë dhe 2040, kur do të jetë tepër vonë nga pikëpamja e klimës ”, thotë Pascal Canfin, Presidenti i Komitetit të Mjedisit në Parlamentin Evropian.

Canfin mbron krijimin e fondeve “disa miliardë euro” që do të ndihmonin qindra kompani të vogla dhe të mesme në lidhje me industrinë e automobilave, sepse do të ndikohet nga ndryshimi i teknologjisë. /tesheshi.com/

Artikulli paraprakBallkani Perëndimor/ Rritet interesi për skemat e BE-së mbi lëvizshmërinë e programeve kërkimore
Artikulli tjetërA janë puna dhe karriera e njëjta gjë?