Pse Netflix po i rrit çmimet?

Netflix ka vendosur që gjatë ditës së enjte t’i raportojë fitimet e tremujorit të katërt të vitit 2021. Në mënyrë tipike, sytë e Wall Streetit do të drejtoheshin drejt rritjes së abonentëve të transmetuesit.

Por këtë herë, ka diçka të re për investitorët dhe vëzhguesit e industrisë: parashikimet e shitjeve të Netflix pasi ngriti çmimet e tij.

Kompania rriti tarifat e abonentëve të premten, një lëvizje që rriti çmimin e aksioneve të saj në të gjithë botën e transmetimit, transmeton Telegrafi.

“Ata besojnë qartë se kanë ende fuqi për ta bërë këtë dhe se ofrojnë një vlerë të jashtëzakonshme”, tha për CNN Business, Andrew Hare, nënkryetari i lartë i kërkimeve në firmën e konsulencës mediatike Magid.

Hare beson se Netflix (NFLX) e kupton se tregjet e SHBA-së dhe Kanadasë po maturohen dhe konkurrenca është e ashpër. Kështu që po përpiqet të kompensojë rritjen e saj më të ngadaltë me çmime më të larta të abonimeve.

“Rritja e çmimeve është vetëm një levë që ata mund të vazhdojnë ta tërheqin tani, megjithëse nuk jam i sigurt për sa kohë”, tha Hare.

Kompania njoftoi se po rrit çmimin mujor për një abonim në SHBA – pakoja standarde do të shtrenjtohet me 1,50 dollarë, në 15,49 dollarë. Pakoja premium u rrit për 2 dollarë në muaj, tani kushton 19,99 dollarë.

Wall Street ishte i kënaqur me lajmin, duke dërguar aksionet e Netflix deri në rreth 2 për qind./Telegrafi/

Artikulli paraprakKosto e jetesës. Ku gjendet Kosova dhe Shqipëria në renditjen botërore.
Artikulli tjetërLiderët më të mirë promovojnë njerëzit që nuk kanë vetëbesim