Një mallkim më i keq se paraja

Ransomware, një lloj softueri me qëllim të keq që kufizon hyrjen në një sistem kompjuterik derisa të paguhet një shpërblim, nuk është një pamje e mirë për kriptovalutat. Ithtarët e këtyre monedhave dixhitale preferojnë të tregojnë investitorët e famshëm siç janë themeluesi i Tesla Elon Musk, pronari i Dallas Mavericks Mark Cuban, qendërmbrojtësi i futbollit Tom Brady, ose aktorja Maisie Williams (Arya në Game of Thrones). Por sulmet e fundit të ransomware dhe roli qendror i kriptomonedhave në mundësimin e tyre, janë një katastrofë e marrëdhënieve me publikun.

Sulmet përfshijnë mbylljen e gazsjellësit kolonial të muajit të kaluar, i cili rriti çmimet e benzinës në Bregun Lindor të SHBA derisa kompania të paguante hakerat 5 milion dollarë në Bitcoin dhe, madje, kohët e fundit, një sulm ndaj JBS, prodhuesi më i madh i mishit në botë. Episode të tilla nxjerrin në pah atë që për disa prej nesh ka qenë një shqetësim i gjatë: kriptomonedhat anonime të vështira për t’u gjetur, ofrojnë mundësi për evazion fiskal, krim dhe terrorizëm që i bëjnë kartëmonedhat me prerje të madhe të duken të parrezikshme në krahasim. Megjithëse avokatët e shquar të kriptomonedhës janë të lidhur politikisht dhe kanë demokratizuar bazën e tyre, rregullatorët nuk mund të ulen në duart e tyre përgjithmonë.

Pikëpamja se kriptovalutat janë thjesht një depo e pafajshme vlera është jashtëzakonisht naive. Sigurisht, kostot e tyre të transaksionit mund të jenë mjaft të konsiderueshme për të penguar shumicën e tregtisë me pakicë. Por për këdo që përpiqet të shmangë kontrollet e rrepta të kapitalit (të themi, në Kinë ose Argjentinë), të pastrojë fitime të paligjshme (ndoshta nga tregtia e drogës), ose të shmangë sanksionet financiare të SHBA (mbi vendet, firmat, individët ose grupet terroriste), kriptoja mund të vazhdojë të jetë një mundësi ideale.

Mbi të gjitha, qeveria amerikane ka mbyllur një sy prej shumë dekadash në rolin që luajnë faturat e saj prej 100 dollarësh në lehtësimin e blerjeve të armëve dhe trafikimit të qenieve njerëzore, për të mos përmendur minimin e aftësisë së qeverive të vendeve të varfra për të mbledhur të ardhura nga taksat ose për të ruajtur paqen e brendshme. Megjithëse Bitcoin dhe variantet e saj të kriptos në asnjë mënyrë nuk e kanë tejkaluar dollarin në lehtësimin e ekonomisë globale nëntokësore, ato sigurisht që janë në rritje.

Ndërsa edhe firmat e larta financiare amerikane kërkojnë t’u ofrojnë mundësi kripto klientëve të tyre, dikush mund të pyesë se në çfarë po investojnë njerëzit. Përkundër pretendimeve të shpeshta se ka pak përdorim për kriptovalutat në transaksione dhe nuk ka biznes themelor, ekziston një i lulëzuar: nga të qenit një bast për distopinë, kriptovalutat ofrojnë një mënyrë për të investuar në ekonominë globale nëntokësore.

Nëse qeveritë në fund të fundit do të duhet të rrisin në mënyrë dramatike rregullimin e tyre të transaksioneve kripto, pse çmimet e kriptovalutave në përgjithësi, dhe çmimi i Bitcoin në veçanti, janë rritur. Një pjesë e përgjigjes, siç na thotë teoria ekonomike, është se me normat e interesit në zero, mund të ketë flluska masive dhe të qëndrueshme në pasuritë e pavlefshme. Për më tepër, investitorët e kripto ndonjëherë argumentojnë se sektori është bërë aq i madh dhe ka tërhequr kaq shumë investitorë institucionalë, sa politikanët nuk do të guxojnë kurrë ta rregullojnë atë.

Mbase kanë të drejtë. Sa më shumë që duhet për të vepruar rregullatorët, aq më e vështirë do të jetë marrja e monedhave dixhitale private nën kontroll. Qeveritë kineze dhe koreano-jugore kohët e fundit filluan goditjen e kriptomonedhave në mënyrë agresive, edhe pse nuk është ende e qartë se sa të vendosur do të jenë ato. Në Shtetet e Bashkuara, lobi i industrisë financiare ka qenë relativisht i suksesshëm në pengimin e rregullimit domethënës të pasurive dixhitale; dëshmoni tërheqjen e fundit në SHBA të projektit të monedhës dixhitale të Facebook-ut përballë shtyrjes rregullatore globale të orkestruar nga autoritetet zvicerane.

E vërtetë, administrata e Presidentit të SHBA Joe Biden tani, të paktën, po lëviz për të detyruar raportimin e transfertave të kriptovalutave prej mbi $ 10,000 si pjesë e përpjekjeve të saj për të mbledhur një pjesë më të madhe të taksave që i detyrohen. Por, në fund të fundit, zvogëlimi i likuiditetit të mundshëm të kriptës së vështirë për t’u gjurmuar do të kërkojë një nivel të lartë të koordinimit ndërkombëtar, të paktën në ekonomitë e përparuara.

Në fakt, ky është një argument pse një kriptomonedhë e tillë si Bitcoin mund të justifikojë vlerën e saj të lartë prej rreth 37,000 dollarë në fund të majit (megjithëse çmimi i saj ndryshon si moti). Nëse Bitcoin është një investim në teknologjinë e transaksioneve që mbështet ekonominë globale nëntokësore dhe nëse duhen shumë dekada që edhe ekonomitë e përparuara të frenojnë monedhën, atëherë mund të fitojë shumë qira nga transaksionet ndërkohë. Në fund të fundit, ne nuk duhet të presim që një kompani të jetë përgjithmonë në biznes, mendoni për karburantet fosile, që ajo të ketë vlerë të konsiderueshme sot.

Sigurisht, gjithmonë do të ketë një treg për kriptovalutat në vendet e shkatërruara nga lufta ose shtetet e parisë, megjithëse vlerësimet e tyre do të ishin shumë më të ulëta nëse monedhat nuk mund të pastroheshin në vendet e pasura. Dhe mbase ekzistojnë teknologji për heqjen e anonimitetit dhe heqjen e kundërshtimit kryesor ndaj kriptovalutave, megjithëse dyshohet se kjo do të ulte edhe pikën e tyre kryesore të shitjes.

Askush nuk po argumenton kundër teknologjisë blockchain që mbështet kriptovalutat dhe ka një potencial të madh për të përmirësuar jetën tonë, për shembull, duke siguruar një rrjet të besueshëm të mbrojtjes nga manipulimi për monitorimin e emetimeve të dioksidit të karbonit. Dhe megjithëse funksionimi i vetë sistemit Bitcoin kërkon konsum të madh të energjisë, tani ekzistojnë teknologji më miqësore me mjedisin, duke përfshirë ato të bazuara në “provën e aksioneve”.

Fatkeqësisht për ata që kanë investuar kursimet e tyre të jetës në kriptovaluta, sulmet ransomware që synojnë një numër në rritje të firmave dhe individëve mund të provojnë të jenë pika e kthesës kur rregullatorët më në fund zhvillojnë një shtyllë kurrizore dhe ndërhyjnë. Shumë prej nesh njohin njerëz të cilëve kanë ndërmarrje të vogla, që luftojnë janë shkatërruar nga një zhvatje e tillë. Ndërsa qeveritë mund të kenë mjete më të mira për të ndjekur kriptomonedhat sesa lejojnë, ato janë në një garë armatimesh me ata që kanë gjetur një mjet ideal për të paguar krimin. Rregullatorët duhet të zgjohen para se të jetë vonë.

Project Syndicate

Artikulli paraprakShqipëri, pastrimi i parave, ekspertët shqetësim për depërtimin në ekonomi
Artikulli tjetërLinja e iPhoneit për 2022-n përfshin dy modele me çmim më të ulët