Mbretëria e Bashkuar duke shpresuar për kërcimin ekonomik të ‘ditës së lirisë’ mes ankthit për delian varian

Më 19 korrik, shumica e Mbretërisë së Bashkuar do të heqë kufizimet e pandemisë. Ekonomia pritet të përfitojë përkohësisht, pasi të gjitha bizneset mund të funksionojnë përsëri normalisht. Por ka rreziqe mes shqetësimeve për variantin delta.

Theshtë momenti që miliona njerëz në MB kanë dëshiruar gjatë 16 muajve të fundit: heqja e të gjitha kufizimeve të pandemisë. 19 korriku është “dita e lirisë”, siç e kanë quajtur atë shumë politikanë nga Partia Konservatore në pushtet.

Megjithatë, ekspertët e shëndetit publik janë ende shumë të shqetësuar. Shumë thonë se është shumë shpejt për të hequr të gjitha masat e mbetura, duke marrë parasysh përhapjen e variantit delta të koronavirusit në të gjithë vendin. Grupi këshillimor shkencor i vetë qeverisë së MB ka paralajmëruar për pasojat e pasigurta.

Për shumë pronarë të bizneseve sidoqoftë, ka lehtësi për të qenë në gjendje të veprojnë normalisht përsëri. Të gjitha bizneset, përfshirë klubet e natës, baret dhe teatrot, do të jenë në gjendje të veprojnë pa kufizime.

Kufijtë e kapacitetit që lidhen me COVID-19 janë zhdukur, ndërsa masa të tilla si mbajtja e maskës dhe distancimi shoqëror do të lihen në zgjedhjen personale dhe pa ndonjë zbatim të detyrueshëm.

Një nga rregullat e vetme që do të mbetet në vend është që çdokush që rezulton pozitiv për virusin, ose që është në kontakt të ngushtë me dikë që e bën, do të duhet të vetë-izolohet për një periudhë të caktuar, në varësi të moshës dhe statusit të vaksinimit.

Një përkujtimore në Londër për ata që vdiqën nga COVID-19
Një pikturë murale në Londër që nderon më shumë se 129,000 të cilët vdiqën në Mbretërinë e Bashkuar si rezultat i pandemisë

Organizatorët e mëdhenj të ngjarjeve të brendshme janë duke u inkurajuar të futin masa çertifikimi, me anë të të cilave klientët japin rezultate negative të provave ose prova të vaksinimit. Sidoqoftë, bizneset mund të zgjedhin të injorojnë udhëzimet e çertifikimit nëse dëshirojnë.

Relief i zbutur nga pasiguria
Optimizmi i drejtuesve të biznesit zbutet nga një farë ankthi se çfarë mund të ndodhë nëse gjendja e shëndetit publik bëhet përsëri kritike. Shumë kanë bërë thirrje për udhëzime më të hollësishme nga qeveria.

“Ky është lajmi që firmat në të gjithë Anglinë kanë pritur dhe shumë do të psherëtijnë me lehtësim për të dëgjuar sekretarin e shëndetësisë që më në fund i jep dritën jeshile rihapjes,” tha Claire Walker, drejtor bashkë-ekzekutiv i Dhomave të Tregtisë Britanike në një deklaratë për shtyp. “Por ata ende nuk kanë pamjen e plotë që u duhet shumë për të planifikuar siç duhet për zhbllokimin.”

Federata e Bizneseve të Vogla ka shprehur ndjenja të ngjashme.

Pas bullishizmit të mëparshëm, vetë qeveria ka filluar të theksojë kujdesin. Kur “dita e lirisë” fillimisht u trumbetua në fillim të verës, shkalla e shpejtë e vaksinimit në Mbretërinë e Bashkuar u kombinua pozitivisht me shkallë të ulët të rasteve dhe vdekjeve për të nxitur një ndjenjë të fortë optimizmi.

Sidoqoftë, përhapja e variantit delta ka parë që normat ditore të rasteve të rriten 30,000 të fundit gjatë javëve të fundit. Sekretari i sapoemëruar i Shëndetësisë në Mbretërinë e Bashkuar Sajid Javid pranoi kur konfirmoi planet e 19 korrikut se normat ditore të rasteve shpejt mund të kapnin shifrën 100,000.

Një burrë që po injektohet me vaksinën e Universitetit të Oksfordit / AstraZeneca COVID-19
Fushata e suksesshme e vaksinimit në Mbretërinë e Bashkuar nxiti heqjen e kufizimeve, por numri i rasteve po rritet

Qeveria këmbëngul se programi i vaksinimit ka prishur lidhjen midis numrit të rasteve, shtrimeve në spital dhe vdekjeve. Megjithatë, pasiguria ka ndihmuar në zbutjen e retorikës së qeverisë, përfshirë nga Kryeministri Boris Johnson.

Fraza “dita e lirisë” është semiretired, mes një pranimi të heshtur që kufizimet mund të kthehen nëse situata del jashtë kontrollit.

Gjithashtu, shumë punëtorë që kanë punuar nga shtëpia do të vazhdojnë të bëjnë kaq shumë kohë pas 19 korrikut. “Ndërsa qeveria nuk po i udhëzon më njerëzit të punojnë nga shtëpia nëse munden, ne presim dhe rekomandojmë një kthim gradual në vendin e punës gjatë verës, “tha një zëdhënës i qeverisë.

Një kërcim ekonomik
Sidoqoftë, ekonomistët shohin një anë të ndritshme, me shumë që parashikojnë se rihapja do të shtojë vrullin e një rimëkëmbjeje tashmë të fortë.

“Ne presim që rihapja të sigurojë vrull të mëtejshëm të rimëkëmbjes përmes dy kanaleve”, tha për DW Andrew Goodwin, shefi ekonomist i Mbretërisë së Bashkuar me Oxford Economics. “Së pari, rihapja e cilësimeve, të cilat janë ende të mbyllura, të tilla si klubet e natës dhe ngjarjet e mëdha. Dhe së dyti, për shkak të heqjes së kufizimeve të distancës sociale, të cilat po detyronin shumë vende mikpritëse të funksiononin nën kapacitetin e plotë. Në përgjithësi, ne po presim Rritja e PBB-së prej 7.3% këtë vit “.

Kartmonedhat në Mbretërinë e Bashkuar u mblodhën
Ekonomia e MB parashikohet të rritet me rreth 7.3% këtë vit

Sidoqoftë, ai gjithashtu sheh një rrezik të madh ekonomik nëse situata e shëndetit publik përshkallëzohet përsëri. “Ne e dimë nga viti i kaluar që një numër i lartë i rasteve të COVID mund të dëmtojë besimin e konsumatorit dhe të dekurajojë konsumin shoqëror,” tha ai. “Dhe së dyti, sa më shumë të rritet numri i rasteve më të larta, aq më i madh është presioni mbi NHS [Shërbimi Kombëtar i Shëndetit] dhe aq më shumë ka gjasa që bëhet që kufizimet duhet të vendosen përsëri.”

Normalja e re
Ndërsa 19 korriku do të jetë ekonomia më e afërt që ekonomia e MB ka qenë në normalitet që nga marsi i vitit 2020, ajo është akoma dukshëm e ndryshme nga ajo që ishte kur u godit për herë të parë pandemia.

Virusi ka lënë shenja të thella. Të paktën 129,000 njerëz në Mbretërinë e Bashkuar kanë vdekur. Shumë qendra të qyteteve qëndrojnë jashtëzakonisht të qeta mes ndërrimit të madh të punës në distancë.

Pritet që thesari i Mbretërisë së Bashkuar të ketë pumë

Artikulli paraprakPse përdorimi i emoji-ve në marketing mund t’ju ndihmojë në rritjen e shitjeve
Artikulli tjetërA mundet që SHBA të ‘rivendosë’ internetin në Kubë?