“Marrëveshja Turqi-Mbretëri e Bashkuar ndihmon synimin e tregtisë prej 20 miliardë dollarësh”

Okyay tha se nënshkrimi i marrëveshjes së tregtisë së lirë me Turqinë menjëherë pas nënshkrimit të marrëveshjes me BE-në, është një gjest që tregon forcën e marrëdhënieve tregtare midis dy vendeve

Stamboll

Kreu i Këshillit të Biznesit Turqi-Mbretëri e Bashkuar i Bordit të Marrëdhënieve Ekonomike të Jashtme Turke (DEIK), Osman Okyay, ka deklaruar se marrëveshja e tregtisë së lirë e nënshkruar nga Turqia dhe Mbretëria e Bashkuar do të ndihmojë synimin dypalësh për vëllimin tregtar prej 20 miliardë dollarësh.

Duke folur për Anadolu Agency (AA), Okyay tha se nënshkrimi i marrëveshjes së tregtisë së lirë me Turqinë menjëherë pas nënshkrimit të marrëveshjes me Bashkimin Evropian (BE), është një gjest që tregon forcën e marrëdhënieve tregtare midis dy vendeve.

Nëse marrëveshja ballafaqohet me ndonjë vonesë, Okyay thotë se vëllimi tregtar i Turqisë me Mbretërinë e Bashkuar mund të pësojë.

Ai po ashtu theksoi se Turqia nuk mund të jetë pjesë e marrëveshjes së tregtisë së lirë midis BE-së dhe Mbretërisë së Bashkuar, e cila kërkon azhurnimin e menjëhershëm të Unionit Doganor.

Dje, Turqia dhe Mbretëria e Bashkuar nënshkruan marrëveshjen historike të tregtisë së lirë, e cila planifikohet të hyjë në fuqi nga 1 janari.

Pa marrëveshjen, rreth 75 për qind e eksporteve turke në Mbretërinë e Bashkuar do t’u nënshtroheshin tarifave, duke shkaktuar një humbje prej rreth 2,4 miliardë dollarësh. Por marrëveshja e arritur së fundmi, eliminon këtë rrezik. /AA/

Artikulli paraprakSë shpejti, një kartëmonedhë e re euro: ç’do e dallojë nga të tjerat
Artikulli tjetërPas “Apple”, edhe “Xiaomi” pa karikues baterie