LËKUNDJA/ Kubës s’i del më llogaria: si po e reformon sistemin socialist

Qeveria kubane po zbaton reformën financiare, e cila, siç thotë Havana, do të ulë subvencionet për qytetarët, do të riorganizojë kursin e këmbimit dhe do të rrisë pagat.

Për më shumë se 60 vjet, Kuba u siguroi qytetarëve oriz, qumësht, fasule, sheqer, mish pule, madje edhe cigare pothuajse falas, dhe energjia elektrike ishte pothuajse falas, gjë që u mundësoi shumë të jetojnë të denjë, raporton AP.

Deri në fund të vitit të kaluar, kubanët paguanin vetëm 0.75 dollarë (0.6 euro) për një shportë mujore me 19 ushqime themelore, por që nga ky muaj, atyre do u kushtojë dhjetë herë më shumë – 7 dollarë (5.76 euro).

Me masat e reja, qeveria dëshiron të rrisë produktivitetin dhe të lehtësojë krizën ekonomike duke riorganizuar rendin socialist, por duke mbajtur përfitimet e përgjithshme për qytetarët në shëndetësi dhe arsim.

“Ky është një hap i madh përpara për një shoqëri që ka jetuar dhe funksionuar në të njëjtën mënyrë për 62 vjet,” tha ekonomisti kuban Ricardo Torres, duke shtuar se “mesazhi themelor duhet të jetë: për një jetë disi të rehatshme, duhet gjetur një punë”.

Përveç pandemisë së koronavirusit, me të cilën po lufton bota, Kuba po lufton gjithashtu me një rënie prej 11 përqind të produktit të brendshëm bruto dhe një humbje prej 5.6 miliardë dollarësh në të ardhura për shkak të sanksioneve ekonomike të rikthyera kundër vendit nga Presidenti në largim Donald Trump.

Shërbimet e arsimit dhe shëndetit mbeten falas, dhe qeveria do të vazhdojë të sigurojë qumësht për fëmijët nën 7 vjeç dhe ushqim për grupet në nevojë.

Por shumë besojnë se reformat do të rrisin pabarazinë në shoqëri.

Analisti politik Harold Cardenas vlerësoi se do të ishte një ekzagjerim të thuash se ky është fillimi i fundit të sistemit socialist kuban, por që shumë gjëra do të ndryshojnë.

Rreth 7 nga 11 milion kubanë janë në gjendje të punojnë, dhe 2.7 milion njerëz janë të papunë, të cilët kalojnë ditët e tyre në rrugë si të tillë.

Qeveria nuk thotë se si do t’i punësojë, por shpalli vetëm ligjin mbi “inkurajimin e biznesit privat” në fund të këtij viti. /tesheshi.com/

Artikulli paraprakNjë firmë që mban emrin e pronarit fiton më shumë
Artikulli tjetërVIZIONI/ Ideja gjermane: Pse Ballkani i duhet Zonës Ekonomike Evropiane