Kush e uli çmimin e naftës në tregun global?

Çmimet e naftës ranë nga nivelet më të larta të 14 viteve pasi Emiratet e Bashkuara Arabe propozuan që aleanca OPEC + të rriste prodhimin e naftës me një ritëm më të shpejtë se objektivi aktual mujor në një përpjekje për të lehtësuar paqëndrueshmërinë e tregut.

“Ne favorizojmë rritjen e prodhimit dhe do të inkurajojmë OPEC-un të marrë në konsideratë nivele më të larta të prodhimit,” tha Yousef Al Otaiba, ambasadori i Emirateve në SHBA.

Emiratet kanë qenë një furnizues i besueshëm dhe i përgjegjshëm i energjisë në tregjet globale për më shumë se 50 vjet dhe beson se stabiliteti në tregjet e energjisë është kritik për ekonominë globale.

Gjithashtu të mërkurën, ministri i Energjisë dhe Infrastrukturës së Emirateve, Suhail Al Mazrouei tha se ata janë të përkushtuar ndaj marrëveshjes ekzistuese nga aleanca 23-anëtare e OPEC + e prodhuesve të naftës të udhëhequr nga Arabia Saudite dhe Rusia, e cila rrit furnizimin me naftë me 400,000 fuçi në ditë.

“Emiratet e Bashkuara Arabe besojnë në vlerën që OPEC + sjell në tregun e naftës. Emiratet e Bashkuara Arabe janë të përkushtuara ndaj marrëveshjes së OPEC + dhe mekanizmit ekzistues të rregullimit mujor të prodhimit,” shkroi Al Mazrouei në Twitter.

“Nuk ka asnjë marrëveshje (për Emiratet e Bashkuara Arabe) për të rritur prodhimin në mënyrë të njëanshme jashtë marrëveshjes së OPEC +,” i tha ai agjencisë shtetërore të lajmeve Wam.

Për disa muaj, OPEC + ka punuar për të rikthyer 5.8 milionë fuçi në ditë në shkurtimet e prodhimit, me 400,000 fuçi të tjera në ditë që pritet në prill, për të rikthyer furnizimin që u reduktua shumë pas fillimit të pandemisë në 2020. Aleanca e prodhuesve arriti një reduktim historik prej 9.7 milionë fuçi në ditë midis majit 2020 dhe korrikut të vitit të kaluar.

Çmimet e naftës janë rritur me rreth 100 për qind që nga viti i kaluar dhe janë rritur me më shumë se 25 për qind që nga fillimi i këtij viti, të nxitura nga një rimëkëmbje ekonomike më e shpejtë se sa pritej dhe gjithashtu nga vitet e nën-investimit në industrinë e energjisë pas rënies së çmimeve në 2014, i cili kufizoi kapacitetin e prodhimit të disa prodhuesve.

Shpërthimi i konfliktit Rusi-Ukrainë ka tronditur më tej tregjet dhe rritja e çmimeve të energjisë mund ta çojë ekonominë globale në një recesion.

Çmimet u rritën më tej këtë javë pas njoftimit të një ndalimi britanik dhe amerikan të importeve të naftës ruse. Sanksionet shtesë nga vendet perëndimore ndaj Rusisë, eksportuesja e dytë më e madhe e energjisë në botë, do të çonin në një hendek prej 4.3 milionë fuçi në ditë në treg, i cili nuk mund të zëvendësohet shpejt nga burime të tjera furnizimi.

Kjo do të krijonte mungesën më të madhe të mundshme të furnizimit me naftë që nga Lufta e Parë e Gjirit, kur çmimet e naftës u dyfishuan dhe do të çonte në rritjen e çmimeve të naftës në 240 dollarë për fuçi deri në këtë verë, tha Bjornar Tonhaugen, kreu i tregjeve të naftës në Rystad Energy./tesheshi.com/

Artikulli paraprakTë zgjedhësh mospërballjen!
Artikulli tjetërModelimi i sistemit