Kompania që njoftoi se po rriste çmimet për të paguar më shumë punonjësit

Kur prodhuesi artizanal i qeramikës East Fork njoftoi se po rriste çmimet për të rritur pagën minimale të punonjësve në 22 dollarë në orë, klientët e brohoritën këtë lëvizje.

Javën e kaluar East Fork, një kompani me bazë në Asheville, Karolina e Veriut që dizajnon, prodhon dhe shet qeramika moderne artizanale dhe pajisje shtëpiake për një bazë të zjarrtë fansash, bëri një njoftim të madh për 166,000 ndjekësit e saj në Instagram. Kompania tha se po rriste çmimin e disa prej artikujve të saj të njohur të qeramikës të punuar me dorë.

“Më 22.2.22 do të zbuloni se disa nga produktet tona të përditshme u shtrenjtuan me 2 dollarë,” shkroi CEO Connie Matisse, e cila bashkëthemeloi kompaninë me bashkëshortin e saj, Alex, stërnipin e piktorit modernist francez Henri Matisse. “Ja pse: më 1 prill 2022, ne do të rrisim pagën tonë minimale nga 20 dollarë në orë në 22 dollarë në orë.”

Rritja është një përpjekje për të mbajtur punonjësit e kompanisë në Asheville, i quajtur së fundmi qyteti më i shtrenjtë i Karolinës së Veriut për strehim, si dhe për të promovuar barazinë e pagave në të gjithë vendin. Postimi u prit me një valë vlerësimesh pozitive nga klientët (dhe gati 3,000 pëlqime): “Unë e mbështes shumë këtë,” tha një komentues. “Unë do ta mbështes edhe më shumë kur ju djema të lëshoni nuancën tjetër blu.”

“Përcaktimi i një pagese jetese për punonjësit ka qenë pjesë e angazhimit tonë që nga fillimi,” tha Matisse, “por pikërisht mënyra se si e bëjmë këtë është gjëja mbi të cilën duhet të marrim përsipër”.

Në prill 2020, East Fork ngriti pagën e saj minimale në 20 dollarë në orë, pavarësisht nga fakti se paga minimale e Karolinës së Veriut dhe ajo federale kanë qenë 7,25 dollarë në orë për 12 vjet. Lëvizja ndikoi të paktën disa biznese lokale për të rritur pagat e tyre. Matisse thotë se plani ishte gjithmonë ta rrisnin atë në 22 dollarë sa më shpejt që të kuptonin se si.

 

Me pandeminë dhe “rritjen e inflacionin absurd” që pasoi, East Fork – i cili kishte 11.8 milionë dollarë të ardhura në 2021 – filloi të shihte një ndikim në fuqinë e tij punëtore pothuajse menjëherë, me punonjësit që nuk kishin mundësi të merrnin me qira shtëpi aty afër. Ndërkohë, kishte dy vjet që kompania rriti çmimet e poçerisë së saj, e cila kërkon investime të mëdha kapitale për t’u prodhuar.

Matisse pranoi në postimin e saj në Instagram se veprimet e kompanisë nuk do të rregullojnë problemin shumë më të gjerë të pabarazisë së pagave. “Por derisa qeveria federale dhe ajo shtetërore të bashkojnë veprimet e tyre, derisa miliarderët të fillojnë të hapin kuletat dhe të japin paratë e tyre, derisa bizneset e mëdha shumë, shumë më të mëdha se tonat të fillojnë të punojnë”, shkroi ajo, “barra bie mbi bizneset me zë të lartë dhe konsumatorët e tyre të zjarrtë – si ne, si ju – për të bërë atë që mundemi, për të bërë zgjedhje të menduara, për t’u angazhuar në punë personale të vazhdueshme për të hequr ndikimin e sistemeve shtypëse nga peizazhet tona mendore dhe për të bërë një bujë të madhe kudo që të mundemi.”

Për çdo kritik që e quan atë një dredhi marketingu, kini kujdes nga mbrojtësit e East Fork, të cilët u hodhën në komente për t’i shpjeguar çdo kundërshtari pse kjo është me të vërtetë një gjë e mirë. Por edhe nëse është një dredhi marketingu – ishte kënaqësi ta bësh atë, thotë Matisse, duke shtuar, “Nëse marketingu ynë vjen nga bërja e zgjedhjeve të mira dhe të qenit njerëz të mirë, kështu duhet të jetë marketingu.”/fastcompany/

Artikulli paraprakKërkesa për miell në Kosovë. A ka nevojë për panik?
Artikulli tjetërPërmirësimi i cilësisë së gjumit- libri i Nick Littlehales -PJESA E TRETË