Këto janë 15 gjëra që nuk i dini për Mark Zuckerberg

Mark Zuckerberg është një nga CEO-t më të njohur në botë dhe ajo çfarë ka arritur në moshën 32-vjeçare është marramëndëse.

Me shumë se një miliardë përdorues ndodhen në Facebook çdo muaj dhe ai ka dhuruar miliarda dollarë për kërkime mjekësore përmes “Iniciativës së Zuckerberg Chan”. Është e rëndësishme të kujtojmë se ai është ende një qenie njerëzore me sjellje të çuditëshme, ashtu si gjithë të tjerët. Lexoni disa fakte të papritura rreth themeluesit të Facebook:

1. Ai gati sa nuk punoi për Microsoft

Kur ai ishte në shkollë të mesme krijoi një aplikacion të quajtur Synapse Media Player, një MP3 që gjurmon këngën e preferuar të përdoruesit dhe e bëri playlistën bazuar në zgjedhjet e tyre, në thelb një Spotify apo Pandora të hershme.
Microsoft kërkoi të marrë kompaninë dhe themeluesit e saj, por në vend që të punonte për gjigantin Seattle Tech, Zuckerberg dhe bashkë-krijuesi Adam D’Angelo – mori një patentë për teknologjinë dhe shkoi në kolegj.

2. Ai u bë një shpikës në shkollën e mesme

Kur Zuckerberg ishte 12 vjeç, ai krijoi një program të mesazheve të momentit që quhet ZuckNet kështu që babai i tij dentist mund ta merrte vesh kur pacientët e tij të arrinin.

3. Ai ka shije të papritura për kulturën POP

Një nga librat e tij të preferuar është ‘The Aeneid’ dhe një nga shfaqjet e tij televizive të preferuar është ‘The West Wing’, e cila ishte krijuar nga Aaron Sorkin, njeriu i cili ka shkruar edhe filmin e bazuar në krijimin e Facebook-ut, “The Social Network”.

4. Ai njihet dhe si person që kursen

Edhe pse sot ai ka një banesë të bukur që është mundësuar nga një shërbëtor AI me zërin e Morgan Freeman, në një intervistë për The New Yorker në vitin 2010, ai tha se e ka këtë në të gjitha banesat e tij në Craigslist.

5. Ngjyra e syve te tij është arsyeja pas skemës së ngjyrave të Facebook-ut

Logoja e Facebook-ut është blu për shkak se Zuckerberg ka verbëri nga njgyrat e kuqe dhe jeshile.

6. Ai nuk ka qënë gjithmonë një programues i nivelit të lartë

Në fillim ai ka mësuar të kodojë nga një libër C ++.

7. Ai është shumë gjuhë folës.

Ai ka qenë gjithmonë i interesuar për gjuhët e lashta si gjuhët latine dhe ai mund të flasi gjuhën Mandarin.

8. Ai refuzoi shumë oferta për të shitur Facebook-un

Shumë kompani me emër u interesuan nëse ai donte ta shiste si – Newscorp, MySpace, Viacom, Yahoo, NBC, Microsoft (përsëri) dhe Google, por Zuckerberg e mbajti kompaninë.

9. Takimi i parë me gruan e tij ishte pak i pafat

Ndërsa Zuckerberg dhe gruaja e tij Dr. Priscilla Chan, të cilët janë tani prindër dhe filantropistë të mëdhenj, ata u takuan për herë të parë në një radhë për në banjo në një festë vëllazërore në Harvard.

10. Ai është një admirues i Steve Jobs

Stili i lidershipit të themeluesit të Apple e frymëzoi atë për mesazhin e vendosur në kartvizitën e tij të parë: “I’m CEO, bitch.”

11. Ai është në Twitter

Por çuditerisht nuk është shumë aktiv aty. Gjithsesj ka cituar 19 herë që në 2009.

12.Ai mund të qeshë me veten e tij

Zuckerberg njihet si një person i çuditshëm, por ai shkruajti një postim mirenjohës për Andy Samberg në imitimin e tij në Saturday Night Live.

13. Ai është tifoz i palestrës

Për vitin 2016, Zuckerberg ka vendosur të vrapojë 365 milje gjatë vitit. Ai e arriti qëllimin e tij në gjysmë të rrugës këtë verë.

14. Ai shikon Albert Einstein dhe Pablo Picasso

Ai ka thënien e Ajnshtajnit, “Bëjini gjërat sa më të thjeshta të jetë e mundur, por jo aq të thjeshta,” dhe thënien e Pikasos “Të gjithë fëmijët janë artistë. Problemi është se si të mbeten artistë, edhe kur ata të rriten”, si të preferuarat e tij në Facebook.

15. Qeni i tij është gjithashtu shumë i famshëm

Qeni hungares i Zuckerbergut, ka faqen e tij në Facebook dhe ka më shumë se 2 milionë pëlqime. Vajza e tij është gjithashtu një fanse- ai ka thënë se fjala e pare e Max-it ishte qen. /Entrepreneur/

Artikulli paraprakSamsung tërheq reklamën ndaj së cilës reaguan muslimanët në Singapor
Artikulli tjetërNjeriu më i pasur në Kinë: Isha më i lumtur kur nuk isha miliarder