India po ndërton urën më të lartë hekurudhore në botë

Deri në vitin 2015 në shtetin verior indian Jammu dhe Kashmir do të përfundojë ndërtimi i urës hekurudhore më të lartë në botë. Ajo do të ndërtohet mbi lumin Chenab në një lartësi prej 359 metra, shkruan gazeta “The Times of India”.

Për ndërtimin e urës me gjatësi prej 1.3 km do të nevojiten 25 mijë tonë metrikë çelik. Kostoja e ndërtimit do të tejkalojë shumën 5.1 miliardë rupi indian (100.000.000 $)./koha/kohaislame

Artikulli paraprakKrejt Kosova n’kredi
Artikulli tjetërPër katër ditë shiten rreth 7 tonë dredhëza