Importuesi më i madh në botë i çajit, thirrje popullatës: Pini më pak!

Pakistanezëve u kërkohet të pinë më pak çaj për të mbajtur ekonominë në këmbë, ndërkohë që importuesi më i madh në botë i çajit po lufton me rritjen e inflacionit dhe zhvlerësimin e shpejtë të rupisë.

Ministri Federal për Planifikimin dhe Zhvillimin, Ahsan Iqbal u tha gazetarëve të martën se pakistanezët mund të reduktojnë konsumin e çajit me “një ose dy filxhanë” në ditë pasi importet rëndojnë më tej qeverinë, shkruan CNN.

“Çajin ne e importojmë duke marrë kredi,” tha Iqbal, duke shtuar se bizneset duhet gjithashtu të mbyllen më herët për të kursyer energjinë elektrike.

Vendi i Azisë Jugore me 220 milionë banorë është importuesi më i madh në botë i çajit, i cili bleu më shumë se 640 milionë dollarë në vitin 2020, sipas Observatorit të Kompleksitetit Ekonomik.

Pakistani është përballur me sfida të rënda ekonomike prej muajsh, duke çuar në rritjen e çmimeve të ushqimit, gazit dhe naftës.

Ndërkohë, rezervat e saj valutore po bien me shpejtësi. Asetet e mbajtura nga banka qendrore ranë nga 16.3 miliardë dollarë në fund të shkurtit në pak më shumë se 10 miliardë dollarë në maj, sipas Reuters, një rënie prej më shumë se 6 miliardë dollarësh dhe e mjaftueshme për të mbuluar koston e dy muajve të importeve të saj.

Shumë në Pakistan talleshin me lutjen e Ikbalit në mediat sociale, duke thënë se reduktimi i konsumit të çajit do të lehtësonte pak problemet ekonomike të vendit.

Kriza ekonomike e Pakistanit ishte në qendër të një përballjeje politike midis kryeministrit Shehbaz Sharif dhe paraardhësit të tij Imran Khan në fillim të këtij viti, duke çuar në përmbysjen e Khan në prill. Sharif akuzoi Khan për keqmenaxhim ekonomik dhe keqmenaxhim të politikës së jashtme të vendit, duke e detyruar të largohej nga detyra me një votë mosbesimi.

Pajtimi me krizën ekonomike në rritje ka qenë një sfidë për qeverinë e Sharifit. Pakistani ndaloi importin e artikujve jo thelbësorë dhe luksoz muajin e kaluar për të “kontrolluar inflacionin, për të stabilizuar rezervat valutore, për të forcuar ekonominë dhe për të zvogëluar varësinë e vendit nga importet,” tha në një konferencë shtypi më 19 maj ministri i Informacionit Marriyum Aurangzeb.

Sharif më pas tha se vendimi do të “shpëtonte valutën e çmuar të vendit” dhe se Pakistani duhet “të praktikojë masa shtrënguese”.

Në fund të majit, qeveria hoqi kufirin e çmimit të karburantit – një kusht për vazhdimin e një marrëveshjeje afatgjatë të ndihmës me Fondin Monetar Ndërkombëtar (FMN).

Javën e kaluar, qeveria zbuloi një buxhet të ri prej 47 miliardë dollarësh për 2022-2023. në një përpjekje për të bindur FMN-në të rifillojë një marrëveshje ndihme prej 6 miliardë dollarësh të rënë dakord nga të dyja palët në 2019./tesheshi/

Artikulli paraprakArabia Saudite ndalon punën në diell nga ora 12 deri në 3 pasdite
Artikulli tjetërPse duhet ti njohim ekonomistët dhe idetë e tyre?