Hamza: Nuk na duhen më ekonomista, por zanatli

Guvernatori i Bankës Qendrore, Bedri Hamza, ka thënë se ku duhet të fokusohet politika në mënyrë që të rritet ekonomia.

“Ne duhet të punojmë më shumë dhe ti përkrahim ndërmarrjet e mesme dhe të vogla”.

Duke iu referuar numrit të madh të ekonomistëve të diplomuar dhe studentëve që ende ndjekin këtë lëmi, Hamza në Zonën e Debatit ka thënë se numri i tyre është i lartë dhe nuk ka vend për të gjithë në treg.

“I kuptoj të gjitha universitetet, por realisht ekonomia nuk ka kapacitet që t’i observojë të gjithë ata ekonomista”

“Ne kemi nevojë për zanatli”.

“Numri i të punësuarve në sektorin bankar e ka arritur pikun, bile është duke u zvogëluar sepse teknologjia i ka bërë punën a saj”.

Artikulli paraprakNë Turqi paga minimale rritet për 8 për qind
Artikulli tjetërTallja e Hashim Thaçit, Kadri Veselit dhe Isa Mustafës me qytetarët e Kosovës: po ua “dhurojmë” 20 kilometra Asfalt!