Greqi, shifrat e papunësisë arrijnë kulmin

Analistët: Ekonomia e vendit pritet të tkurret për 4.5% këtë vit

Greqia prek rekorde me shifrat e papunesise.

Ne muajin janar Greqia ishte 27.2%e fuqise punetore nga 25.7%ne dhjetor.

Norma e papunesise eshte trefishuar qe nga shfaqja e krizes se borxhit ne vitin 2009.
Papunesia e te rinjve ka shkuar ne 59.3% shifer kjo qe ishte 51% ne te njejten periudhe te vitit te kaluar.

“Tre-mujori i pare do te vazhdoje te jete i veshtire,pavaresisht permirsimit ne dy muajt e fundit qe vjen si rezultat i punesimeve sezonale”-tha Nikos Maginas,ekonomist ne Banken Kombetare Greke.

Sipas parashikimeve ,ekonomia greke pritet te tkurret per 4.5%kete vit.kohaislame

 

Artikulli paraprak“Axos GMBH” fiton “Valën” dhe Telekomin e Kosovës për 277 milionë euro
Artikulli tjetërBE paralajmëron Spanjën dhe Slloveninë