Grekët preferojnë shkëmbimin mall me mall

Me krizën ekonomike që vazhdon ta mbajë vendin mbërthyer, grekët gjithmonë e më shume po përqafojnë një tjetër ide tregtie:shkëmbimin e mallrave dhe shërbimeve pa para.

Rrjetin e parë te shkembimit te natyre, e krijoi qyteti bregdetar Volos, banoret e te cilit i kane vene dhe emrin kesaj skeme te re. Ata e quajne TEM. Shitesve dhe bleresve qe behen pjese e rrjetit nuk u nevojiten para per ujdite e tyre. mallrat dhe sherbimet ofrohen ne kembim te se ashtuquajtures “ valute alternative TEM”, ide kjo e mbeshtetur , sipas krijuesve, ne demokracine ekonomike.

“Ne besojme se per te pasur nje demokraci te vertete, duhet me pare te kemi mundesite dhe likuiditetin ne jeten e perditshme, ne menyre qe te jetojme me dinjitet. Rrjeti i shkembimit eshte nje menyre per ta arritur kete”, tha bashkëthemelues i rrjetit TEM.

Nisma e nje rrjeti te tille evidenton akoma me shume veshtiresite e medha neper te cilat po kalon vendi, Por nga ana tjeter, kushtet e ashpra ekonomike te Greqise i kane dhene hov zhvillimit te saj. Anetaret e rrjetit TEM mund te kene pothuajse cdo gje qe u lipset; duke filluar nga vizita e mjekut, dikush qe t`u rregulloje bicikletat e deri tek produktet bujqesore apo bizhuterite. Anetaret marrin pike per mallrat apo sherbimet me te cilat kontribuojne, e ne shkembim kerkojne cfare u nevojitet. nje TEM, thote Reuters, llogaritet perafersisht me nje euro. Ne mbare Greqine, ekzistojne pothuajse 100 rrjete te tilla./tch

Artikulli paraprakIndustria forca ekonomike e Gjermanisë
Artikulli tjetërVALA për Kurban Bajram 2 cent thirrjet dhe SMS-të