Gazi i Iranit edhe në Pakistan

Presidenti i Pakistanit, Asif Ali Zardari, nis sot vizitën dyditore në Iran.

Ai do të takojë homologun e këtij vendi, Mahmud Ahmadinejad, me të cilin do të nënshkruajë marrëveshje për ndërtimin e tubacionit të gazit, i cili do ta çojë gazin iranian në Pakistan.

Teherani i ofron Islamabadit shitjen e 21.5 milionë metrave kubë gaz në ditë, si dhe kredi prej 500 milionë dollarësh për ndërtimin e seksionit të tubacionit në Pakistan.

Rafineria e naftës pritet të ketë kapacitet për të përpunuar rreth 400,000 fuçi në ditë.

Projektet kanë pasur problem me tërheqjen e investitorëve për shkak të kundërshtimeve të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Artikulli paraprakQumështi vendor, i sigurt
Artikulli tjetërGazsjellësi i ri do të kalojë nëpër fundin e Detit Adriatik