Ford shpall ambicien europiane “1 miliard dollarë”

Ford po planifikon një “udhëtim” në tregun evropian të makinave elektrike, në të cilin njofton një investim të madh në modernizimin e fabrikës së saj në Gjermani.

Kompania do të shpenzojë 1 miliard dollarë për të rindërtuar fabrikën e saj në Këln dhe për ta kthyer atë në një bazë për prodhimin e makinave me emisione zero, duke përdorur kornizën mekanike të Volkswagen-it si shtyllën e saj, tha Stuart Rowley, presidenti i Ford-it në Evropë.

Ai tha në konferencën për shtyp se linja e Ford-it për të gjitha automjetet e pasagjerëve në Kontinentin e Vjetër do të kalojë në prodhimin e automjeteve elektrike deri në vitin 2030, raporton AP.

Makina e re elektrike nga prodhuesi amerikan duhet të hyjë në treg në mes të vitit 2023 dhe më pas një model tjetër mund të ndiqet.

Kompania tha se automjetet tregtare janë çelësi i rritjes dhe përfitimit në Evropë dhe do të ofrojnë produkte dhe shërbime të reja në aleancë me Volkswagen dhe ndërmarrjen e përbashkët të Ford-it në Turqi, Otosan.

Marrëveshja lejon që Ford të përfitojë nga investimi i madh i VW në teknologjinë e automjeteve elektrike, ndërsa industria e automobilave kthehet në prodhimin me emision zero.

Ford vuri në dukje se vendimi për të investuar në fabrikën në Këln, i cili punëson pak më shumë se 4,000 punëtorë, u mor pasi biznesi i saj evropian u kthye në territorin pozitiv, me një fitim në tremujorin e katërt të vitit 2020.

Investimi, i cili duhet të realizohet deri në 2025, është një nga lëvizjet më domethënëse të Ford në dy-tre dekadat e fundit dhe “nënvizon angazhimin tonë për Evropën dhe të ardhmen moderne”, tha Rowley.

Ky investim është pjesë e shpenzimeve të planifikuara të Ford-it prej të paktën 22 miliardë dollarë të parashikuara nga strategjia nga 2016 deri në 2025 për prodhimin e automjeteve elektrike. /tesheshi.com/

Artikulli paraprakStabiliteti financiar kërcënohet nga mungesa e vaksinave
Artikulli tjetërKE po konsideron mundësinë që punonjësit online të kenë të njëjtat të drejta me të punësuarit e tjerë