Egjipti kërkon 4.8 miliardë dollarë kredi nga FMN

Kryeministri i Egjiptit, Hisham Kandil deklaroi se nuk do të heqin dorë nga asnjë pjesë të kredisë prej 4.8 miliardë dollarë që do të marrin prej Fondit Monetar Ndërkombëtar, FMN.

Në deklaratë e tij që bërë për agjencinë e lajmeve Anadolli, AA, Kandil tha se si arsyetim për këtë vendim është se deficiti buxhetor i Egjiptit i llogaritur për vitin 2012-2013 është 135 xhunejh (e barabartë kjo me 22 miliardë dollarë) dhe se kjo shifër do të rritet në qoftë se rriten edhe shpenzimet e të ardhurave shtetërore.

Kryetarja e Fondit Monetar Ndërkombëtar, Kristin Llagard (Christine Lagarde) javën e kaluar kishte zhvilluar kontakte në Kajro në lidhje me kërkesën e Egjiptit për kredi. Udhëheqja e Egjiptit, e cila kapërcen nga një periudhë të trazirave pas regjimit të Mubarakut, nga FMN-ja kishte kërkuar 4.8 miliardë dollarë kredi me qëllim të stabilizimit të deficitit buxhetor në rritje dhe për të forcuar rezervat revizore të vendit. Parashikohet që një delegacion i FMN-së në shtator të vizitoj sërish Kajron në lidhje me këtë kërkesë./trt/kohaislame

Artikulli paraprakPANAIRI I USHQIMEVE HALLALL HAPET NË STAMBOLL ME 11 TETOR
Artikulli tjetërIPKO-ja është gati për rrjetin 3G