Egjipti, importuesi më i madh i grurit në botë, me çmim fiks të bukës

Egjipti ka vendosur një çmim fiks për bukën në një përpjekje për të kundërshtuar rritjen e çmimeve të ushqimeve pasi sulmi rus mbylli aksesin për grurin ukrainas me çmim më të ulët.

Çmimet e ushqimeve në Egjipt janë rritur dhe përpara agresiont rus të Ukrainës, por tani buka – një element kryesor simbolik nga i cili shumë egjiptianë janë shumë të varur – po bëhet më e shtrenjtë pasi eksportet ukrainase të grurit janë ndërprerë.

Çmimi i bukës së pasubvencionuar është rritur 25 për qind – nga një në 1.25 paund egjiptian (nga pesë në gjashtë cent euro) për bukë – në disa furra buke në tre javë që nga pushtimi i Rusisë ndaj një fqinji. Çmimet e miellit janë rritur deri në 15 përqind, tha Attia Hamad në Dhomën e Tregtisë së Kajros.

Shkeljet e çmimeve fikse do të rezultojnë në gjoba prej 100,000 deri në pesë milionë paund egjiptian (5,000 deri në 250,000 euro), me rregullat e reja që do të zbatohen për tre muaj, thanë autoritetet.

Javën e kaluar, presidenti Abdel Fattah al-Sisi i kërkoi qeverisë të caktojë një çmim për bukën e pasubvencionuar për shkak të rritjes së fundit të çmimit.

Më shumë se 30 përqind e 103 milionë banorëve të Egjiptit mbështeten në sektorin privat të bukës, ndërsa të tjerët blejnë bukë të subvencionuar me një çmim fiks prej dekadash prej 0,05 paund për bukë.

Egjipti është importuesi më i madh në botë i grurit, duke blerë më shumë se 60 për qind të grurit nga jashtë, ku rreth 80 për qind e grurit u importua nga Rusia dhe Ukraina vitin e kaluar. /tesheshi.com/

Artikulli paraprakBanka e Shqipërisë rrit normën bazë të interesit, pritet shtrenjtim i kredive në lekë
Artikulli tjetërNjëzet këshilla për qetësim shpirtëror