Drejtori i “Apple” biznesmeni më i paguar në SHBA

Drejtori i përgjithshëm i “Apple”, Tim Cook ndodhet në vendin e parë të listës, së drejtuesve amerikanë të biznesit të cilët janë më tepër të paguar në vitin 2011.

Falë mundësive për blerjen e aksioneve, ai me më shumë se 300 milionë dollarë ndodhet para personit të cilit ndodhet në vendin e dytë,themeluesit dhe drejtorit të përgjithshëm të “Oracle” me 76 milionë dollarë, shkruan zhurnal.
Në vendin e tretë është pronari i televizioni BBC Leslie Moonves me 69 milionë dollarë.
Cook e ndërmori funksionin e drejtorit të përgjithshëm të “Apple” në gusht, dy muaj para vdekjes të themeluesit dhe ish-drejtorit të kompanisë Stiv Xhobs. Bonusët e tij arrijnë 378 milionë dollarë, tregojnë rezultatet nga anketa e bërë.
Ai fitoi rreth 900.000 dollarë si pagë dhe po kaq prime. Këto të dhëna nga raportet vjetore të aksionerëve janë grumbulluar nga “Haj Grup” sipas kërkesës të “Ëallstreet Journal” dhe përfshijnë 300 nga kompanitë më të madhe në SHBA.
Midis dhjetë të parëve në lisët janë edhe drejtori i përgjithshëm “Motorola” Sanxhai Xha, poranrët e “Citygroup”, “Viakom”, “Motorola Solutions”, Ëalt Disney” dhe “Ford”./Indeksonline/kohaislame

Artikulli paraprakDALLAVERET E VERIORËVE
Artikulli tjetërKosova fle mbi thëngjill, kompanitë e importojnë atë nga jashtë